1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yarga [219]
3 years ago
8

Which of the following ordered pairs is a solution to the inequality y>−2x+7?

Mathematics
1 answer:
NNADVOKAT [17]3 years ago
6 0

Answer: x>-1/2y+7/2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Evaluate <br><br> 14y ÷ 5 - 4.9 for y = 6
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

The final answer is 11.9

Step-by-step explanation:

14 x 6 = 84

84/5 = 16.8

16.8 - 4.9 = 11.9

Can I have brainliest? It would help me out, if not thanks anyways! Hope this helped and have a nice day!

8 0
2 years ago
If the perimeter of the following triangle is 7x-2, what is the length of the unknown side?
Alinara [238K]

7x-2-(3x-9)-(x+7)

=7x-2-3x+9-x-7

=7x-3x-x-2+9-7

=3x

4 0
3 years ago
Help please question in picture
german

Answer:

220

Step-by-step explanation:

Area of square=8*20=160

Area of triangle=(6*20)/2=60

160+60

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is Jackie's monthly salary if her annual gross pay is $65,400
frez [133]

Answer:

The answer is $5450 per month

8 0
2 years ago
The same Honey is sold in two different size jars. Large jar= 540g for £4.10 Small jar= 360g for £2.81. By considering the amoun
Ray Of Light [21]

Answer:

From our calculations the large jar is the best value for money because a penny buys more honey

Step-by-step explanation:

<h2>In this problem we are expected to determine which purchase of honey is the cheapest ? large jar or small jar ?.</h2><h2 />

We will determine which has the best value for money using the quantity a pound can purchase.  

firstly for the large jar.

if £4.10 will purchase 540g of honey then,

   £1.00 will purchase xg

cross multiplying to find x will have

x=  \frac{1.00*540g}{4.10}

x= 131.7grams

Hence for the large jar a penny would buy 131.7g of honey

secondly for the small jar

if £2.81 will purchase 360g of honey then,

   £1.00 will purchase xg

cross multiplying to find x will have

x=\frac{1.00*360g}{2.81}\\x= 128.1gram

Hence for the small jar a penny would buy 128.1g of honey

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Joe spent 4 hours streaming a TV show on his phone. During that time, he used up 32% of phone battery life.
    9·1 answer
  • Eloise is investing in a retirement account. She plans on adding an additional $50 at the end of every year and the expected mon
    8·2 answers
  • Write 31/6 as a mixed number
    8·2 answers
  • 7 less than a number d
    15·2 answers
  • What is the awnser to this equation
    6·1 answer
  • 2 to the Third power -(30÷5) +9
    11·1 answer
  • Álgebra 1. <br> Calculate the slope
    5·1 answer
  • HELP ME ANSWER THIS PLEASE
    9·2 answers
  • PLS HELP ME
    13·1 answer
  • Please help me with this question &lt;3
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!