1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirza4 [7]
3 years ago
14

Audrey's parents give her $5 to play video games at the mall.Each games costs a quarter to play.which choice is NOT a correct me

thod for determining the total #of games she can play. A.Take the #of dollars she has and divide it by 1/4. B.Take the # of dollars she has and multiply it by 4. C.Take the # of dollars she has and divide it by 0.25. D.Take the # of dollars she has and multiply by 0.25
Mathematics
2 answers:
avanturin [10]3 years ago
8 0

Answer:


Step-by-step explanation:

If answer A works then so will Answer A. The reason is because 1/4 and 0.25 are equal to one another. The only comment you should recognize is that

5/0.25 is a whole lot easier to do than 5/(1/4)

B is the same thing as C when you apply the division by fractions rule.

D is the odd method out. Instead of 20 games (5 * 4) she will only get to play 4. That because she has 5 dollars and if you multiply by 0.25 you get 1.25 games

Paraphin [41]3 years ago
4 0
D. take the number of dollars she has and multiply by .25.

dividing by a number is the same as multiplying by it's reciprocal. since she is dividing by .25, she needs to multiply by the reciprocal (4,) but instead, she is just multiplying by .25.
You might be interested in
Consider the equation below. log4 (x+3)=log2 (2+x). Which system of equations can represent the equation?
Verdich [7]
Using: loga b = log b / log a
1) a=x+3, b=4 → y1=log4 (x+3) → y1= log (x+3) / log 4
2) a=2+x, b=2 →y2=log2 (2+x) → y2=log (2+x) / log 2

Answer:
y1=log (x+3) / log 4, y2= log (2+x) / log 2
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A programmer wants to display how the shape of a rectangle with a fixed perimeter of 300 inches can be changed by varying the re
stiv31 [10]

If the rectangle has a fixed width of 300, it means that

2(l+w)=300 \iff l+w=150 \iff w=150-l

where w and l are width and length, respetively.

So given the length l, the are would be

l\times w = l\times (150-l)=-l^2+150l

7 0
3 years ago
Please help!!! I will medal and thanks:)
Olenka [21]
The answer is 8.6 units.

To solve this problem you use the distance formula.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which two values of x are the roots of the polynomial below? <br> x^2+5x+11
In-s [12.5K]

Answer:

x = -5/2 + i√19 and x = -5/2 - i√19

Step-by-step explanation:

Next time, please share the possible answer choices.

Here we can actually find the roots, using the quadratic formula or some other approach.

a = 1, b = 5 and c = 11.  Then the discriminant is b^2-4ac, or 5^2-4(1)(11).  Since the discriminant is negative, the roots are complex.  The discriminant value is 25-44, or -19.

Thus, the roots of the given poly are:

      -5 plus or minus i√19

x = -----------------------------------

                     2(1)

or x = -5/2 + i√19 and x = -5/2 - i√19

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
K(3k−6)−7k(6k+10)=12
julsineya [31]

Answer:

k = -12/77

Step-by-step explanation:

OG problem: k(3k−6)−7k(6k+10)=12

Step-by-step:

3k - 6k - 42k - 70k = 12

-3k - 42k - 70k = 12

-7k - 70k = 12

-77k = 12

k = -12/77

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the math problem for 9,288 divided by 43
    15·1 answer
  • The area of a rectangular wall of a barn is 110110 square feet. its length is 1212 feet longer than twice its width. find the le
    6·1 answer
  • Draw pictures to show a third of a whole and a fourth of a whole
    14·2 answers
  • A right triangle has an area of 98 inches. If the triangle is an isosceles triangle, what are the lengths of the legs of the tri
    13·1 answer
  • I need help solving number 11 please.
    13·1 answer
  • Can you put this problem into fraction form?
    6·2 answers
  • Could someone answer this for me?​
    11·1 answer
  • Seth bought a 15 ounce jar of peanut butter for $3.15. what is the unit price?​
    12·2 answers
  • Expand and simplify (√10-√2)² Give your answer in the formn b-c√5 where b and c are integers
    12·1 answer
  • A collection of stamps consists of 3c stamps 5c stamps and 7c stamps. There are 6 more 3c stamps than 5c stamps and two more 7c
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!