1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
13

A rhombus with right angles

Mathematics
1 answer:
Ghella [55]3 years ago
7 0

Answer:

A rhombus is quadrilateral with all side of equal length. Thus a quadrilateral with all sides of equal length and all angles right angles is still a rhombus but it is also a square. It is also a quadrilateral, a rectangle and a parallelogram.

Step-by-step explanation:

I hope this helped! have a great day! :)

You might be interested in
The cost of a large cake at a bakery is $21.00. The cost of a small cake is
Alchen [17]

Answer:

The Subtotal cost of all the cakes before tax and delivery

Step-by-step explanation:

(21x+8.25y)

21 is the price of 1 large cake and X is the number of cakes they want to purchase not counting tax and delivery fee.

8.25 is the price of 1 small cake and Y is the number of cakes they want to purchase not counting tax and delivery fee.

8 0
2 years ago
​It takes an ant farm 6 days to consume 3/8 of an apple. ​(​Show all work) At that rate, in how many days will the ant farm cons
Lana71 [14]

Answer: 48 days

Step-by-step explanation:

Given

Ant takes 6 days to consume  \dfrac{3}{8} of an apple

Using unitary method

6\ \text{days}\rightarrow \quad \frac{3}{8}\ \text{of an apple}\\\\1\ \text{apple takes}\rightarrow \quad \frac{8}{3}\times 6=16\ \text{days}\\\\3\ \text{apples take}\rightarrow\quad 16\times3=48\ \text{days}

6 0
3 years ago
Could anyone help me with this? Thanks
NeTakaya

Answer:

M: (2,-2)

N: (1,2)

O: (2,-4)

P: (5, -2)

Step-by-step explanation:

What you would do is find out where the two lines intercross. The 2 right quadrants are positive. The two left are negative. Count the lines and figure out the ordered pair. X is left and right, y is up and down. For example, if you were given a ordered pair, (4,-2) you would go up four, and left 2.

7 0
2 years ago
Find the distance between the points (6, -2) and (9,4)
Alex73 [517]
Distance is 3 sqrt 5
6 0
3 years ago
Nicole bought six pounds of apples at $1.50 per pound. The store had a discount of $2 off her total purchase. Nicole and her fri
Andru [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

Total amount of apples that Nicole bought was 6 pounds.

Each pound of apple cost $1.50

This means that the total cost of the 6 pounds of apple that Nicole bought would be

6 × 1.5 = $9

The store had a discount of $2 off her total purchase. This means that the amount that was paid is

9 - 2 = $7

If Nicole and her friend then divided the cost of the purchase evenly, let x represent the amount that each of them would pay. Therefore, the expression that can be used to determine how much Nicole and her friend each paid for the apples would be

x = 7/2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A cookie recipe states for every 3 cups of flour, 1 1/2 teaspoons of vanilla are needed. How many teaspoons are needed for 5 cup
    11·1 answer
  • 3/4 of a number is 24. What's the number?
    14·1 answer
  • Can someone please help me with this problem?
    12·1 answer
  • Describe the end behavior of each function; f(x)= -x^3 + 3x^2 - 1
    9·1 answer
  • I NEED HELP !!!! PLEASEEEEEEEEEEEE
    5·1 answer
  • Select the expression that represents the multiplicative inverse of -4.
    14·1 answer
  • Which of the following sentences could not be used to represent the equation x - 5 = -10? the real answer, please
    10·2 answers
  • Help fast again sorry​
    5·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP!! i’ll give brainliest
    15·1 answer
  • Triangle ABC is ransformed to obtain angle ABC
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!