1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kirill115 [55]
2 years ago
13

-2.18 repeating as a fraction plz and thank you

Mathematics
1 answer:
Evgesh-ka [11]2 years ago
3 0
-2.18 repeating = -109/50
You might be interested in
A machine makes 150 boxes in 15 minutes what is the rate
Illusion [34]
I think its 10 boxes per minute but i could be wrong..
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
6. If four numbers are in proportion, then the terms equals the product of<br>​
snow_tiger [21]

Answer: If four numbers are proportional, a : b = c : d, then the product of the extremes is equal to the product of the means. ad = bc

3 0
2 years ago
How many 1/16 pound servings are there in a bag of almonds that weighs 3/4 pound
Lena [83]
3/4 divided by 1/16 = 3/4 x 16 = 12 servings
5 0
2 years ago
Yuri thinks that 3/4 is a root of the following function. q(x) = 6x3 + 19x2 – 15x – 28 Explain to Yuri why 3/4 cannot be a root.
k0ka [10]

Answer:

Yuri is not correct.

Step-by-step explanation:

Given expression is q(x) = 6x³ + 19x² - 15x - 28

If 'a' is a root of the given function, then by substituting x = a in the expression, q(a) = 0

Similarly, for x = \frac{3}{4},

q(\frac{3}{4})=6(\frac{3}{4})^3+19(\frac{3}{4})^2-15(\frac{3}{4})-28

       = 6(\frac{27}{64})+19(\frac{9}{16})-15(\frac{3}{4})-28

       = (\frac{162}{64})+(\frac{171}{16})-(\frac{45}{4})-28

       = (\frac{162}{64})+(\frac{684}{64})-(\frac{720}{64})-\frac{1792}{64}

       = -\frac{1666}{64}

       = -\frac{833}{32} ≠ 0

Therefore, Yuri is not correct. x = \frac{3}{4} can not be a root of the given expression.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the answers
Ray Of Light [21]

Answer:

Insert question here--->

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The stage manager of a school play creates a rectangular acting area of 42 square yards. String lights will outline the acting a
    11·1 answer
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • describe a box a box that has a volume of 5 cubic units. Then describe a box that has 3 times the volume of the 1st box.what is
    7·1 answer
  • Tony buys a CD that is priced at $13.59. He has a coupon for $1.85 off. He pays with a $20 bill. Which is the best whole
    14·1 answer
  • which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 10/12+2 11/12? Greater or lesser
    7·1 answer
  • Please help I will do brainliest!!!! Pleaseeeeee.
    10·1 answer
  • Solve this problem, and identify the percent, amount, and base.<br> What percent of 60 is 45?
    14·1 answer
  • It takes 3/8 pound to fill one flower pot. Charlie has 5/6 pound of potting soil. How many pots can he dill
    9·1 answer
  • 25 decresed by the product of number and 3
    6·1 answer
  • In which step did the veterinarian make the first error?<br> Step 1<br> Step 2<br> Step 3<br> Step 4
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!