1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
3 years ago
9

The music store sold 12 trumoets and 19 clarinets last month. If clariners sell for $139.95 and the store made $4,578.45 from sa

les on the two instruments, find the price of a trumphet.
Mathematics
1 answer:
Kamila [148]3 years ago
7 0

Answer:

$159.95

Step-by-step explanation:

Let price of trumphet be defined by x

price of clarinet = $139.95

Number of clarinets sold = 19

Earning through clarinets' sale = 19*139.95 = 2659.05

Total earning of store = $4578.45

Earning through trumphets' sale = 4578.45 - 2659.05 = 1919.40

price of one trumohet = \frac{1919.40}{12} = 159.95

price of clarinet = $159.95

You might be interested in
1. Find the perimeter of the figure. Each unit is 1 centimeter​
Oxana [17]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

count the sides of the boxes for each side of the shape

8 0
3 years ago
(x,-4) and (2,8): m = -3 find the missing value. it is in slope formula.
Snezhnost [94]

Answer:

The value of x = 6

Step-by-step explanation:

Given

  • The point (x,-4)
  • The point (2,8)

To determine

  • m = -3

Using the formula

Slope = m =  [y₂ - y₁] /  [x₂ - x₁]

here:

  • (x₁, y₁) = (x, -4)
  • (x₂, y₂) = (2, 8)
  • m = -3

so substitute (x₁, y₁) = (x, -4) , (x₂, y₂) = (2, 8)  and m = -3

m =  [y₂ - y₁] /  [x₂ - x₁]

-3 =  [8 - (-4)] / [2 - x]

-3 = [12] / [2-x]  

-3 (2-x) = 12

-6+3x = 12

3x = 12+6

3x = 18

divide  both sides by 3

3x/3 = 18/3

x = 6

Therefore, the value of x = 6

7 0
3 years ago
Find the area of the figure.<br><br>12 ft<br>18 ft<br>18 ft<br>36 ft​
Nataly_w [17]

Answer:

139968

Step-by-step explanation:

Multiply the all of the numbers together and you have your answer (:

7 0
3 years ago
Is 30:12 and 40:16 equivalent
iVinArrow [24]
Translate to fraction
are 30/12 and 40/16 equivilent?

if a/b=c/d then a/b times d/c=1
basically if ad=bc then they are equivilent

30/12 ad 40/16 equvilient?
30/12 times 16/40=1?
480/480=1?
1=1?
yes
they are equivilent
6 0
3 years ago
Find the equivalent ratio for 1:6
Arte-miy333 [17]
2:12 is an equivalent ratio
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Are there more or less than 5 pt of blood in a human adult. Please help ASAP
    5·2 answers
  • A 9-foot roll of wrapping paper costs $10.26 . What’s the price per yard?
    15·1 answer
  • Use completing the square to solve the equation x^2+16x=-44.
    14·2 answers
  • Error Analysis  A gardener plans to extend the length of a rectangular garden by 7 feet. Let x represent the​ garden's original
    6·1 answer
  • What is the square root of 80 simplified to?
    7·1 answer
  • A ranch has 3475 cattle. Between which two thousands is this number?
    15·1 answer
  • Artie said choose a number between 1 and 10 kay said 3/2 artie that not a number! its a fraction kay but fraction are numbers .w
    15·1 answer
  • Please help <br> How many 1/5 cups are in 2/15 cups of cookie dough?
    6·1 answer
  • Help me with this please
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!