1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
weeeeeb [17]
3 years ago
12

Juan finished the special report for the vice president of marketing. He spent many extra hours compiling this report and knows

it has excellent quality. _____ is the emotion Juan is most likely experiencing.
Business
1 answer:
Sergeu [11.5K]3 years ago
8 0

Answer:

Pride.

Explanation:

As Juan has finished the special report for the vice president of marketing. He has also spent many extra hours compiling this report and knows it has excellent quality. Juan is experiencing pride emotion at that particular time because he has accomplished certain task and he also knows it very well that he has done it wonderfully, therefore, he is feeling pride emotion. Pride is the positive emotion when one take benefits of self grooming from it but it can be negative when one person becomes proud and greedy after having it. Putting it simply, its the state when one person starts admiring his or her own work and achievements.

You might be interested in
If you put $100 into a bank account that earns five percent interest per year, what is the formula you should use to determine t
Ainat [17]

Answer:

Future value equals the present value multiplied by one plus the rate of interest in decimals.

Explanation:

Future value = present value x (1 + interest rate)

Interest rate = present value x interest rate

3 0
3 years ago
ABC Company's production budget for October is based on 500 units. Standard unit cost for raw materials is $130 per unit ($10 pe
melisa1 [442]

Answer and Explanation:

The computation is shown below;

a. Raw material price variance is

= (standard price - actual price) × actual quantity

= ($10 - $11) × ($69,300 ÷ $11)

= ($10 - $11) × 6,300

= $6,300 unfavorable

b. The raw material usage variance is

= (Standard quantity - actual quantity) × standard price

= (525 × 13 - 6,300) × $10

= $5,250 favorable

In this way it should be calculated

3 0
3 years ago
Which of the following provides a consumer with the deepest comprehension and the greatest chance of accurate recall? a. Spreadi
horrorfan [7]

Answer:

Personal elaboration

Explanation:

Personal elaboration is the simplest and important form of recall memory. In this process, the consumer can recall the deepest comprehension and then there is the greatest chance to recall accurately.  

Different strategies play a great part in this process.

  • To describe the place in details
  • Use very specific words
  • Show taste, smell, feeling, smell.
  • To show the comparison between two similar things
  • To use the exact words from another person
  • To describe something movement about objects
  • Show the feeling that how something has happened  
3 0
3 years ago
Following are the transactions for Valdez Services. The company paid $2,000 cash for payment on a 6-month-old account payable fo
laiz [17]

Answer:

accounts payable   2,000 debit

               cash                     2,000 credit

salaries expense   1,200 debit

                 cash                     1,200 credit

Equipment           39,000 debit

               cash                    39,000 credit

utilities expense        800 debit

               cash                    800 credit

B-Valdez drawins    4,500 debit

              cash                   4,500 credit

Explanation:

In all cases the company is using cash. It is performing a cash disbursements thus we credited.

In the debit side we post what we receive or destination of the cash.

Like, equipment, salaries expense and so on.

7 0
3 years ago
Crane Company incurs the following costs to produce 8500 units of a subcomponent: Direct materials $7140 Direct labor 9605 Varia
Temka [501]

Answer: Net income would increase by $6,230

Explanation:

Cost if offer is not accepted and Crane produces inhouse;

= 7,140 + 9,605 + 10,710 + 16,200

= $43,655

Cost if Crane accepts offer;

Crane could avoid $3,000 of fixed overhead = 16,200 - 3,000 = $13,200

Purchase price = 2.85 * 8,500 units = $24,225

Total cost = 24,225 + 13,200

= $37,425

Difference = 43,655 - 37,425

= $6,230

<em>Income would increase by $6,230.</em>

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The marketing researcher for Pooch Party, a manufacturer of toys for dogs, has noticed an increased trend in pet owners dressing
    12·1 answer
  • On april 1, the company retained an attorney for a flat monthly fee of $3,500. Payment for april legal services was made by the
    7·1 answer
  • Giving up one alternative for another is called
    10·1 answer
  • On March 1, 2018, Gold Examiner receives $165,000 from a local bank and promises to deliver 100 units of certified 1-oz. gold ba
    11·1 answer
  • "Inventories of _____ can provide vast amounts of information concerning attitudes toward product categories, brands within prod
    14·1 answer
  • Which of these statements represent ideas that Peter Drucker introduced in his book The Practice of Management? (select all that
    15·1 answer
  • During a certain four-year period, the consumer price index (CPI) increased by 30%, but during the next four-year period, it inc
    10·2 answers
  • Not yet answered Marked out of 1.00 Flag question The accounting records of Slattery Corporation, a small manufacturing company,
    14·1 answer
  • Free cash flow (FCF) and net income (NI) differ in the following ways:
    14·1 answer
  • the burden of a tax falls entirely on sellers if group of answer choices the price elasticity of demand is unitary elastic the p
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!