1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
13

Solve for x: x-17 =-29

Mathematics
2 answers:
jolli1 [7]3 years ago
8 0

Answer:

x = - 12

Step-by-step explanation:

Given

x - 17 = - 29 ( add 17 to both sides )

x = - 12

Shtirlitz [24]3 years ago
4 0

Answer:

x=12

Step-by-step explanation:

when performing x-17=-29, you first have to do the inverse of -17 in order to isolate x. Therefore, your would +17 to the left side of the equation (x-17) resulting in only the letter x being left on that side. Then you would have to add the 17 to the other side of the equation resulting in x=-29+17 which will then result in x=12.

You might be interested in
the cost of a candle varies directly with the volume of a candle. if a candle with a volume of 80cm^3 costs $12, what would be t
a_sh-v [17]

120 \div 8. = 1.5

12 \times 1.5 = 18



the answer is $18


good luck
7 0
3 years ago
Can someone explain how to get this solution?
malfutka [58]

Answer: I dunno lol

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
What is the measurement of arc BE?
aniked [119]
The answer is 134 degrees
4 0
3 years ago
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
irinina [24]
Air homo
Kool aid homo
Chocolate milk homo
Lucky charms hetero
Cottage cheese hetero
6 0
3 years ago
Jamie took 20 pieces of colored paper and put them in a hat. Eight pieces were red, four pieces were blue, and the rest were gre
Igoryamba
To find this just put 8 over 20 because that is how many red pieces there are divide the equation and you will get 0.4 so I would say the answer is A.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Hi math question is in the picture pls help
    6·1 answer
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • If one bottle of soda costs $0.99, how much does three cost?
    7·1 answer
  • mrs thomson Is buying two types of gift cards to give as prizes to employees at a company meeting. Do you buy restaurant gift ca
    7·1 answer
  • Find two consecutive positive integers such that the sum of their squares is 145
    7·1 answer
  • Manuel had some marbles. He gave lily half of his marbles plus one. he gave matt half of his remaining marbles plus two more. he
    13·1 answer
  • HELP ME PLEASE!!<br> SHOW THE WORK BC I DONT know how to do it
    15·2 answers
  • How can this expression be written another way?
    6·2 answers
  • 4÷5679 please paki answer​
    8·2 answers
  • Expand <br> (2x + 2)(x + 4
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!