1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
7

Find the quotient 9 3/5 divided by 8/15

Mathematics
1 answer:
bazaltina [42]3 years ago
4 0

Answer:

18

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I NEED HELP!!!!!!!!!!!
Jlenok [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

a) y = \frac{7}{2}X

b) 7/2 * 4 = 157.5

c) y = \frac{7}{2}X + 42.43

d) 70.71  more minutes to finish reading  :)

5 0
2 years ago
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
Arturiano [62]

Answer:

Jennifer used $24-14=10 dollars in total.

The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.

The equation would be 10 = 5x

x = 10÷5= $2


So each pen costs $2 :)

Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~ 





5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seven tenths simplified
Reika [66]
You cant simplify seven tenths
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of 6 times a position number and 1 is the same as the sauare of 1 less than the number
stepan [7]
If the number is x, then:
6x+1= (x-1)^2

Now we just need to simplify it
6x+1=(x-1)*(x-1)
6x+1=x^2-2x+1
8x=x^2
8=x

The number is 8.

To check the answer
6*8+1=7^2
49=49
correct :)
5 0
3 years ago
James spent $(2y2 + 6). He bought notebooks that each cost $(y2 − 1).
CaHeK987 [17]
The expression to find the number of notebooks James bought would be written as:

Number of notebooks = total spent / cost per item

Number of notebooks = (2y^2 + 6) / <span>(y^2 − 1)

</span><span>If y = 3, then the number of notebooks bought would be:

</span>Number of notebooks = (2y^2 + 6) / (y^2 − 1)
Number of notebooks = (2(3)^2 + 6) / (3^2 − 1)
Number of notebooks = 3 pieces<span>
</span><span>
</span>
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the present value that will grow to ​$23,000 if interest is 5​% compounded quarterly for 19 quarters.
    10·1 answer
  • What is the perimeter of a this house
    9·1 answer
  • NEEED HELPPPP
    11·2 answers
  • The total distance jim traveled on his bicycle during a 5 hour period is shown in the graph below.
    14·1 answer
  • Which of the following is equivalent to
    15·1 answer
  • To include the personal assets and transactions of a business's owner in the records and reports of the business would be in con
    7·1 answer
  • A bag of avocado costs $9.50 and a jar of honey costs $13. If the cost of the bag of avocado increases by 10% and the cost of th
    12·1 answer
  • Solve for each variable x &amp; y.
    7·2 answers
  • Rihanna used this number line to solve this problem. Which problem could she have been solving
    14·2 answers
  • Suppose f(x)=x+3 find the graph of f(2x)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!