Answer:
Contract
Explanation:
The reason is that the employee contract helps the employee to protect his rights and avoids the BluCorp to terminate the employee without any reason. So the employees act also safeguards the employee's rights and talks about the damages and the fines that will be imposed on the employer for terminating employees without any reasons.
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Answer:
Factors that can shift the demand curve for goods and services, causing a different quantity to be demanded at any given price, include changes in tastes, population, income, prices of substitute or complement goods, and expectations about future conditions and prices.
Answer:
The depreciation expense for the first two years is $72,000.
Explanation:
Under straight-line method, depreciation expense is (Cost - Residual value) / No of years = ($400,000 - $40,000) / 10 years = $36,000 yearly depreciation expense.
Using this method, the depreciation expense for the first two years is $36,000 x 2 years = $72,000. This amount is regarded as the accumulated depreciation at the end of Year 2 while the net book value would be $400,000 - $72,000 = $328,000.