1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trasher [3.6K]
3 years ago
15

the amount of money spent weekly on cleaning maintenance and repairs at a large restaurant was observed over a long period of ti

me to be approximately normally distributed with a mean of $609 and standard deviation of $46
Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]3 years ago
4 0

Answer:


Step-Question: The amount of money spent weekly on cleaning, maintenance, and repairs at a large restaurant was ...

The amount of money spent weekly on cleaning, maintenance, and repairs at a large restaurant was observed over a long period of time to be approximately normally distributed, with mean ? = $615 and standard deviation ? = $38.

(a) If $646 is budgeted for next week, what is the probability that the actual costs will exceed the budgeted amount? (Round your answer to four decimal places.)

(b) How much should be budgeted for weekly repairs, cleaning, and maintenance so that the probability that the budgeted amount will be exceeded in a given week is only0.08? (Round your answer to the nearest dollar.)

$by-step explanation:


You might be interested in
There are eight employees on the Game Shop's sales teams. Last month, they sold a total of g games. One of the sales teams membe
liberstina [14]

Answer:

g/8 - 17

Step-by-step explanation:

Number of employees = 8

Total games sold = g

Average sales per employee = total games sold / number of employees = g/8

Chris sold 17 fewer games than the average sales per employee :

Chris sale = average sale per employee - 17

Chris sales = g/8 - 17

4 0
2 years ago
Pls help with this question
Talja [164]

Answer:

point A is x=4 and y=12

point B is x=16 and y=32

6 0
2 years ago
A truck can be rented from Company A for ​$70 a day plus ​$0.50 per mile. Company B charges ​$20 a day plus ​$0.60 per mile to r
r-ruslan [8.4K]

Answer:

The rental cost for Company A and Company B will be the same after 500 miles

Step-by-step explanation:

The total cost of renting a truck from Company A can be expressed as;

Total rental cost(Company A)=Cost per day+Total rate

where;

Cost per day=70

Total rate=rate per mile×number of miles (m)=(0.5×m)=0.5 m

replacing;

Total rental cost(Company A)=70+0.5 m...equation 1

2. The total cost of renting a truck from Company B can be expressed as;

Total rental cost(Company B)=Cost per day+Total rate

where;

Cost per day=20

Total rate=rate per mile×number of miles (m)=(0.6×m)=0.6 m

replacing;

Total rental cost(Company B)=20+0.6 m...equation 2

Equating equation 1 to equation 2

70+0.5 m=20+0.6 m

0.6 m-0.5 m=70-20

0.1 m=50

m=50/0.1

m=500 miles

The rental cost for Company A and Company B will be the same after 500 miles

7 0
3 years ago
6w = 21<br><br> Solve for w<br><br> Please show steps
brilliants [131]

Answer:

w=21/6

w=3.5

Step-by-step explanation:

I hope it's helps you

4 0
3 years ago
a class survey showed 8 out of 25 students had plans to travel over spring break. how many students out of the 400 students in t
tangare [24]
Traveling : total
8 : 25
x : 400 

25 x 4 = 400 so 8 x 4 = 40 so the answer is 40. 
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Let n =21. What is the value of n + 10?
    6·2 answers
  • Use cylindrical coordinates to evaluate the integral where d is the solid bounded above by the plane z=2 and below by the surfac
    9·1 answer
  • Which of the following is the best buy? a 16 oz bag of rice for $2.42 a 12 oz box of rice for $1.93 a 6 oz box of rice for 90¢ a
    14·2 answers
  • What is the answer to this question? Someone help!!
    12·1 answer
  • For every 1 girl in Mr hegarty’s class there are 2 boys. What is the ratio of girls to boys in the class? Give the answer in sim
    14·2 answers
  • A soccer club spent $97.50 on trophies from a custom trophy company. The cost of manufacturing x custom trophies is $18.50 for t
    5·1 answer
  • 1/6, 2/5, 3/5, 3/7 from least to greatest.
    10·1 answer
  • A probability experiment consists of rolling a fair 6-sided die. Find the probability of the event below. Rolling a number great
    12·1 answer
  • Kristen gets home from work at 5:34 p.m. Kristen's dinner is ready at 5:51 p.m.
    15·1 answer
  • In which set do all values make the inequality 5x+2&lt;10 true?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!