1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fenix001 [56]
3 years ago
9

A nursery owner buys 7 panes of glass to fix some damage to greenhouse. The 7 panes cost ​$20.65. ​Unfortunately, breaks 3 more

panes while repairing the damage. What is the cost of another panes of​ glass?
Mathematics
2 answers:
Vikki [24]3 years ago
7 0

Answer:

efskDJvhxdkvs

Step-by-step explanation:

Harrizon [31]3 years ago
5 0
Cost of 1 pane = $20.65 divided by7 = $3.09
Cost of 3 panes= 3.09 multiplied by 3 = $9.27

You might be interested in
FIND RQ! Show work :)
ahrayia [7]
Here is the answer
RQ= 52/2
RQ=26
5 0
2 years ago
I will give brainliest!! THERE IS NO OTHER INFORMATION GIVEN!! In ⊙O, chord XY is 8 cm long and is 10 cm from O. What is the rad
Zielflug [23.3K]

Answer:

radius ≈ 10.77 cm

Step-by-step explanation:

The segment from the centre O to the chord is a perpendicular bisector.

Thus 2 right triangles are formed with legs 10 cm and 4 cm ( half of XY )

The radius r is the hypotenuse.

Using Pythagoras' identity, then

r² = 4² + 10² = 16 + 100 = 116 ( take the square root of both sides )

r = \sqrt{116} ≈ 10.77 cm ( to 2 dec. places )

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Equation y=0.25x+10 explain in words what each letter and number on your equation means
enot [183]
The 0.25 is the rate of change per each time. the 10 is what it started it
8 0
3 years ago
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
GaryK [48]
Explanation
: the answer is m=f
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 1 1/10+2 4/5
Lesechka [4]

Answer:

39/10

3 9/10

3.9

Step-by-step explanation:

Convert the mixed number to an improper fraction

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Danielle just turned 10 years old. Her Freire dd want to calculate how many months have passed since she was born.
    15·2 answers
  • What is the greatest perimeter of a rectangle with an area of 39 ft.²
    9·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 10 ounces of chocolate chips for $1.66 Choice B: 20 ounces of chocolate
    7·2 answers
  • I have 74 dimes 1 nickel and 14 pennies how much money is $1.00 more than this
    12·2 answers
  • maria rewrites a fraction less than 1 as a decimal the numerator is a whole number greater than 0 for which the denominator will
    13·2 answers
  • Triangle ABC is a right triangle and the measure of angle A is 28 what are the measures of the other two angles
    6·1 answer
  • On Tuesday, the mailman delivers three checks for $5 each and two bills for $2 each. If you had a starting bank account balance
    7·1 answer
  • Please solve this system of equations using the Substitution Method:<br> y= 2x + 10 and 2x+y= -6
    10·1 answer
  • Help me please asap thank you
    12·1 answer
  • Find the area of each kite. write your answer as an integer or a simplified radical
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!