1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
15

What is the value of x? |x|=16

Mathematics
2 answers:
12345 [234]3 years ago
5 0
The straight lines mean absolute value
 so x = -16 and x = 16
netineya [11]3 years ago
5 0
I think your answer is x=16 so, 16 has to = x
You might be interested in
A 9,000-gallon silo of wheat is being drained at a rate of 500 gallons per hour. A 7,000-gallon silo of wheat is being filled at
netineya [11]

Answer:

Step-by-step explanation:

9000-500h=0+500h

h= 9 hours

5 0
2 years ago
PLEASE HELP ME ASAP!
Zanzabum
The answer is eighty/ eighty-two

7 0
4 years ago
CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST
kati45 [8]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

t = 0.25d^{1/2}

Substitute d with 100

t = 0.25 x (100^{1/2})

A number to the half power is equal to the square root of a number.

Square root of 100 is 10: \sqrt{100} = 10

t = 0.25*10

t = 2.5

Hope this helps :)

Have an awesome day!

7 0
3 years ago
Help somebody thanks .
Fudgin [204]
It’s going to be 6 units
7 0
3 years ago
The Fuschia Bot clicks ____ times in 0.75 sec, and its Unit Rate is 8 clicks per second. Find the number of clicks.
yan [13]

Answer:  The Fuschia Bot clicks _6_ times in 0.75 sec,

Step-by-step explanation:

Multiply the unit rate by time:

.75 sec × 8 clicks/sec

Seconds cancel.  .75(8) = 6 clicks

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is always true about a line that slants downward from left to right
    11·1 answer
  • Name a slave state which chose to stay in the union and didn’t join the confederacy? *URGENT*
    14·1 answer
  • Abigail’s car used 9 gallons to travel 378 miles. How many gallons of gas would she need to travel 210 miles?
    11·2 answers
  • Can someone help me PLEASE
    12·1 answer
  • A chain weighs 10 pounds per foot. How many ounces will 4 inches weigh?
    7·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Write each decimal as a percent.<br> 3. 0.35. 4. 0.812
    8·2 answers
  • The expression -7y is a<br><br> a. term<br> b. variable<br> c. constant
    5·2 answers
  • ► Play<br> Laila ran in a 10 kilometer race. About how many miles did run
    11·1 answer
  • The table shows data largemouth bass. Use a calculator to find the equation of the line of best fit for the data. Then predict t
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!