1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulsSmile [24]
3 years ago
15

Cuba is famous of which crop​

Mathematics
1 answer:
olga55 [171]3 years ago
7 0
Sugarcane is Cuba’s famous crop. It is grown throughout the island, but mainly in the eastern half.
You might be interested in
What is the length of AB with endpoints A (-1,0) and B (4,-3)
stepladder [879]

Answer:

√34

Step-by-step explanation:

it would be radical 34.

8 0
1 year ago
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. <br><br> -20, -16, -12, -8, .
ollegr [7]
We are given with the sequence -20, -16, -12, -8. From this sequence, we can see that the arithmetic difference is +4, from -(-20 + 16). hence following the arithmetic formula of an = a1 + d *(n-1). Substituting, an = -20 + 4 *(n-1) where n is an integer 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I neep helpppppppppp
skelet666 [1.2K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

x  = 5 - 2y \\ y = 3(5 - 2y) - 8 \\ y = 15 - 6y - 8 \\ y = 7 - 6y \\ 7y = 7 \\ y = 1

x = 5 - 2y \\ x = 5 - 2 = 3 \\

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 2(x+3)-4 showing each step
Alex
To simplify this, we first need to distribute the 2 into the parenthesis.

= 2 * x + 2 * 3 - 4

Now, we can simplify:

= 2x + 6 - 4
= 2x + 2

Hope this helps!
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to –4(5x – 9) + 6(2x + 5)?
aleksklad [387]

Answer:

B

(-20x + 36)+(12x+30)

-8x+66

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 40 gallons water is used completely fill 6 fish tanks . If each tank hold the same amount of water
    14·1 answer
  • A solid piece of wood shaped as a cylinder with an 8-
    15·2 answers
  • Point Q is reflected over the x-axis onto its image Q'(-7,-3). Determine the coordinates of the pre-image. A(7, 3) B(7, -3)C (-
    8·1 answer
  • 2 1/4 pounds of chocolate cost $9.00. What is the price per pound?
    14·2 answers
  • Hannah buys 3 packs of 36 exposure films and 2 packages of 24 exposure films. She uses 8 rolls of film. How many rolls does she
    5·2 answers
  • Please help as soon as possible ​
    10·2 answers
  • find the measure of the angle (9x+7) shown below: your answer will not be y. but thd measure of the angle
    5·1 answer
  • Hello please help i’ll give brainliest
    6·2 answers
  • Sara says if you subtract 17 from my number and multiply the difference by -7 you get -140. What is Sara's number?
    15·2 answers
  • 2 + 2 ez badge yeah ok now what do i do
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!