1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
3 years ago
13

In February, Alec had 1,586 visitors to his website. In March, he had 1,352 visitors to his website. What is the percentage decr

ease
of the number of visitors to Alec's website from February to March? If necessary, round to the nearest tenth of a percent.
A.
14.8%
B.
16.5%
C.
17.3%
D.
85.2%
Mathematics
1 answer:
Deffense [45]3 years ago
8 0

Answer:

The percentage decrease  of the number of visitors to Alec's website from February to March is 14.8 %  

Step-by-step explanation:

Explanation:

Percent decrease is a measure of percent change, which is the extent to which something loses value.

Step 1:

Find out the difference (decrease) between the number of visitors in march and February

Decrease =number of visitors in Fe bury- Number of vsitors in march

Decrease=  1,586- 1,352

Decrease =234

Step 2:

Divide the decrease by the original number of visitors and multiply the answer by 100.

Percent decrease= \frac{Decrease }{ Original Number }\times100

Percent decrease= \frac{236}{1586}\times100

Percent decrease= 0.148\times100

Percent decrease =14.88

You might be interested in
It takes 8 hours for 4 men to paint a room.
eimsori [14]

Answer:

16 men would be needed to paint the room in 2 hours

Step-by-step explanation:

We can use proportion to solve the problem given, but first we need to determine whether it is a direct or indirect proportion.

If the number of men are increase, the time taken to do the work will decrease, If the number of men are decrease, the time taken to do the work will increase. Therefore, this is an indirect proportion.

We are going to arrange the data inversely.

Let x be the number of men needed to paint the room in two hours

8 hours =  2 hours

    x        = 4 men

Cross-multiply

2×x = 8×4

2x = 32

Divide both-side of the equation by 2

2x/2 = 32/2

x = 16 men

16 men would be needed to paint the room in 2 hours

7 0
4 years ago
Find the slope please! And thank you :)
nydimaria [60]

Answer:

Question 7. -2     8. 3/2

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Is the sequence 5, 9, 15, an arithmetic sequence? Explain.
igor_vitrenko [27]

Answer:

  no

Step-by-step explanation:

An arithmetic sequence has a common difference between adjacent terms. Here, the differences are ...

  • 9 -5  = 4
  • 15 -9 = 6

The differences are different, not common, so this is NOT an arithmetic sequence.

6 0
3 years ago
Which property can you use to show that 3x +{2x+4} is equivalent to {3x + 2x} + 4
yuradex [85]

Answer:

3x+2x=5x but 4 can't add to 3x and 2x

6 0
3 years ago
A cab company charges $2 per cab ride, plus an additional $3 per mile driven. How long is a cab ride that costs $47? Write and s
bekas [8.4K]

Answer:15 miles

Step-by-step explanation:

Subtract 2 from 47 because each ride is $2 then divide 3 from 45 to get 15 miles $3 per mile to check you could multiply to 15 to get 45.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • (-3.6)-45.19-(-27.033)
    10·1 answer
  • A store is having a 20% off sale. If the reduced
    14·1 answer
  • Given: MPNA pyramid All edges congruent AO = 36, AO ⊥ (MNP) Find: m∠AMO, AΔANM
    9·1 answer
  • Write an expression of 5 Less than a plus k
    11·2 answers
  • Given the equation of a circle below, find the diameter of the circle. Use only the digits 0-9 to enter the diameter.
    11·1 answer
  • Quick Math, Please Help! Thank you!
    12·2 answers
  • What is the total surface area?
    9·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • 1. It is a way of comparing two or more quantities having the same units. * 1 point O a. decimal O b. addends . O c. ratio O d.
    9·1 answer
  • A herd of dinosaurs made paintings in the sand with their claws. Each baby dinosaur made 151515 paintings and each adult dinosau
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!