Answer:
a = b + k + u
Step-by-step explanation:
hope this helps
19.5
Step-by-step explanation:
u just divide 39 by 2 and get 19.5
Cost per bottle
6 pack is 3.79 so the cost per bottle is 3.79/6=$0.631666666666667 per bottle
9 pack is 4.50 so the cost per bottle is 4.50/9=$0.50 per bottle
12 pack is 6.89 so the cost per bottle is 6.89/12=$0.574166666667 per bottle
0.63>0.57>0.50
the one that costs the least per bottle is the 9 pack which costs $0.50 per bottle
X+x^2=2
x^2+x-2=0
(x+2)(x-1)=0
So x=-2, 1