1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
2 years ago
12

Evaluate this expression |-9|

Mathematics
2 answers:
serious [3.7K]2 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

|-9| = 9 , since the absolute value of every negative number is a positive number

N76 [4]2 years ago
3 0

Answer:9

Step-by-step explanation:

The distance between-9 and 0 is 9.

You might be interested in
What is the greatest common factor of 60x4y7, 45x5y5, and 75x3y?
Burka [1]

Answer:

15x3y.

Step-by-step explanation:

.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify [3(4-2)]x(16-4x3)PLS HURRY!!!!!!!!!
Lapatulllka [165]

Answer:6x*4

Step-by-step explanation:

(12-6)x(16-12)

6x*4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
An account earns annual simple interest. find the balance of the account.
I am Lyosha [343]

y=2000(1+.09^2)^1/2

y=2000(1.09^2)1/2

y=2000(1.1881)^1/2

y=2000(1.09)

y=$2180

3 0
3 years ago
A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?
Sergeu [11.5K]
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
7 0
3 years ago
What expression represents the volume in cubic units?
S_A_V [24]

Answer:

C is correct

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • A company earns a profit of $100 the first month it is in business. Every month after that, the company earns a profit that is 1
    11·1 answer
  • A parking garage charges $3 for each of the first three hours. After three hours, the charge is $7 an hour. What is the total co
    9·2 answers
  • Felipe earns 5% commission on his sales at Best Buy. One week his sales totaled $9,650. What was his commission for the week?
    9·1 answer
  • The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $5250 to rent trucks, and it will cost an additi
    10·1 answer
  • Jillian’s school is selling tickets for a play. The tickets cost $10.50 for adults and $3.75 for students. The ticket sales for
    5·1 answer
  • The cost if an aircraft is 35 million dollars. Write this amount written in scientific notation​
    9·1 answer
  • What are the x-intercepts of the graph of the following equation ?
    11·1 answer
  • Which of the following is not a function?
    7·2 answers
  • 4 × 7/8 = ? 4 × 6/8 =?
    13·2 answers
  • Which of the following fractions is NOT equivalent to the others?
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!