1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Furkat [3]
3 years ago
6

It costs $300 to join the new Superfit Gym.You then pay $15 each month and $2 each time you work out Carlo thinks he will use th

e gym about 20 times each month for a year. Calculate the cost of using the Superfit Gym for one year.
Mathematics
1 answer:
Dahasolnce [82]3 years ago
7 0
300 + (((15+2)x20)x12)
&4380
You might be interested in
An ice cream shop uses 6 bananas to make 4 identical sundaes. How many bananas are used used each sundaes?
Marina86 [1]

Answer:

1.5 bananas to make each sundaes

Step-by-step explanation:

6 divided by 4

7 0
2 years ago
Two, passengers trains A and B
Leokris [45]

Whoever put this problem is smarttttttttttt

7 0
3 years ago
4x2 minus 20+48 factorise this polynomial completely
bulgar [2K]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

With no parenthesis

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
(3/5 - 1/2) divided by 1/2 + 1.6 x (0.3 + 0.42)
MAVERICK [17]
1.202
3/5 and 1/2 can be 6/10 and 5/10. then 0.1/2 is 0.05. for the other part, just plug 0.72 x 1.6 into a calculator.

8 0
3 years ago
Gompers is trying to cut a round pizza into the largest possible number of pieces with 3 straight cuts of the knife. He can't r
anzhelika [568]
<span>The first two cuts can intersect at only 1 pt regardless of where they are placed. So 4 pieces there. The last cut can only intersect each other cut a 1 pt, regardless of placement. As long as the intersection is different than the first intersection, then you will have 7 pieces.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • F(1) = 65,536, f(n)= -4 X f(n-1) + 15
    6·1 answer
  • a model railroad kit contains curved tracks and straight tracks . Given that 35 % of the tracks are curved , what fraction of th
    12·1 answer
  • one positive number is 28 less than another number. if the reciprocal of the smaller number is added to four times the reciproca
    7·1 answer
  • AB has coordinates A(-15,5) and B(0-10). Find the coordinates of A' B'
    11·1 answer
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • True or False: (2,3) is a solution for both of the following equations:<br> y=2x+1 and y-3x=4
    14·1 answer
  • Coach Wallace wants to raise $1,500 for swim club. His goal is to raise $25 a day (d).
    14·1 answer
  • What is x when 2(x+3)=x-4
    14·1 answer
  • Use f(x) = x^2 + 4x - 12
    14·1 answer
  • Aliana is a certain age, and her mother is six times as old as her. In ten years'
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!