1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
2 years ago
12

A rate compares two types of measurements. Many grocery stores list unit rates for products on their shelves. If a 16oz can of g

reen beans costs $.89, what is its unit rate? How is a unit rate different from a rate? Explain your solution process
Mathematics
1 answer:
KengaRu [80]2 years ago
3 0

Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.

Unit rate is a rate with a denominator of 1.


To find unit rate, divide the total cost by the quantity:

0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.



You might be interested in
Someone please help!!
rewona [7]

Answer:

Option 2: (1,0) is the correct answer

Step-by-step explanation:

Given inequality is:

y>-5x+3

In order to find which point is solution to the given inequality we'll put the point one by one in the inequality. If the point satisfies the inequality, then the point is the solution of the inequality.

Putting (0,3) in inequality

3 > -5(0)+3\\3>0+3\\3>3

Putting (1,0) in inequality

0>-5(1)+3\\0>-5+3\\0>-2

Putting (-3,1) in inequality

1 > -5(-3)+1\\1> 15+1\\1>16

Putting (-1,-2) in inequality

-2>-5(-1)+3\\-2>5+3\\-2>8

The inequality is true for (1,0)

Hence,

Option 2: (1,0) is the correct answer

4 0
3 years ago
What is the value of f(-1.3)?
Digiron [165]
Is there an equation with the question? This doesn't mean anything^
8 0
3 years ago
(2-cos^2A)(1+2cot^2A)=(2+Cot^2A)(2-sin^2A)​
fomenos

Answer:

2 sin (2A) cos (2A)^4 + 2cos (2A)

---------------------------------------------------

                 sin (2A)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please help, it is due tonight!
PolarNik [594]
21..................
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A study finds a positive correlation between the number of traffic lights on the most-used route between two destinations and th
ICE Princess25 [194]
The correlation is most likely a causation.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • If point C is between points A and B, then ___ + CB = AB. A. ABC B. AB C. CA D. BC
    12·2 answers
  • Find the volume of the triangular prism. Explain the answer.​
    7·1 answer
  • Which of the following sets of ordered pairs represents a function? {(-2 , 1),(-1,3),(2,1)(-2,2)
    10·1 answer
  • Read the following statement: All prime numbers are odd. Which of the following choices is a counterexample to the statement?
    9·1 answer
  • 5х + 3 = 43<br> What this??
    7·2 answers
  • 50 POINTS!!!
    9·1 answer
  • The volume Vr (in cubic meters) of a spherical balloon with radius r meters is given by =Vr43πr3. The radius Wt (in meters) afte
    11·1 answer
  • Look at the Schoology problem provided below.
    10·2 answers
  • A boat rental company offers two different rental packages. The first rental package costs $45, plus $29.50 per hour. The second
    9·1 answer
  • 2 is the whole number 4 over 5 + 6 is the whole number 14 over 15 and is has to be a fraction
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!