1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iren2701 [21]
3 years ago
14

Answer with work please

Mathematics
1 answer:
Delicious77 [7]3 years ago
4 0
Okayy what that is uh huh ?
You might be interested in
Select the correct answer from the drop-down menu.
Archy [21]
-2,-2 I think that’s the answer
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The seating capacity of a theater is 250. Tickets are $3 for children and $5 for adults. The theater must take in at least $1100
maksim [4K]

Answer:

x + y ≤

3x + 5y ≥ 1100

Step-by-step explanation:

Given:

Seating capacity of theater = 250

Cost of each child ticket = $3

Cost of each adult ticket = $5

Cost per performance = $1100 at least

Find:

System of inequalities

Computation:

Let;

x = Number of children's tickets

y = Number of adult tickets

So

x + y ≤

3x + 5y ≥ 1100

5 0
3 years ago
999,765 rounded to the nearest hundred thousand
BigorU [14]
The answer will be: 1,000,000 if you round to the nearest hundred thousands. Hope it helps! :D
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the center of the equation 4x2 + y2 + 8x-5= 0.
evablogger [386]

Answer:

(-1,0)

Step-by-step explanation:

Plug it into desmos graphing calculator exactly how it is.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Two hot dogs and seven hamburgers cost 12 dollars. Four hot dogs and eight hamburgers cost 15 dollars. How much does a hot dog c
    6·1 answer
  • How do i convert 30270000 into scientific notation
    13·2 answers
  • Write the numbers in order from least to greatest.<br><br><br>3.4 2.9 √15 √6
    14·2 answers
  • Sin theata=3/5, then cos theata= ?
    6·1 answer
  • Alan takes classes at both Westside Community College and Pinewood Community College. At Westside, class fees are $98 per credit
    5·2 answers
  • Simplify (sin theta - cos theta) - (sin theta + cos theta)^2
    14·1 answer
  • If f(x) = 2x, then f -(x) =<br> Please help
    9·1 answer
  • Solve the compound inequality for x and identify the graph of its solution.
    5·1 answer
  • 30 points math question HELP PLEASE! will give brainliest!
    9·1 answer
  • Solve: x² + x + 1 = 0.​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!