1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
5

What is the unit rate when 4 pizzas cost $36.52? Each pizza costs $ -

Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
8 0
The answer is $9.13, have a fabulous day!
You might be interested in
What is four fifths equivalent to
skad [1K]

Answer:

8/10 or 16/20

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Darrius bought 3 gallons of ice cream for $9.50 how much will it cost him if he wants 7 gallons?
Charra [1.4K]

Answer:

Its going to cost him 22.167

Step-by-step explanation:

Divide $9.50 by 3 = 3.167

multiply it by 7= 22.167

3 0
3 years ago
You can walk 3 miles per hour, jog 5 miles per hour, or run 10 miles per hour. You go a full hour before changing pace. At the e
Studentka2010 [4]

Answer:

b. How many ways arc there to go 12 miles?

≡ p(12) = 25

c. How many ways arc there to go 20 miles?

≡ p(20) = 131

d. How many ways arc there to go 22 miles?

≡p(22)  199

Step-by-step explanation:

a) supposed you walked for the first hour. Then you would have travelled 3 miles. if you jogged you would have covered 5miles and if you run you would have covered 10miles. now you have to decide how to run the rest miles from the n miles.

Thus, the number of ways one can cover n miles will be given by the recurrence relation

p(n) = p( n-3) + p( n-5) + p( n - 10)

now to solve the rest of the question, let us make a table which provides the number of ways for n = 1  to 22.

check the attachment for the table

b. How many ways arc there to go 12 miles?

≡ p(12) = 25

c. How many ways arc there to go 20 miles?

≡ p(20) = 131

d. How many ways arc there to go 22 miles?

≡p(22)  199

8 0
2 years ago
Paul is decorating cupcakes. He can decorate 3/4 of a cupcake per minute. At this rate, how many cupcakes can he decorate in 12
Ivenika [448]

Answer:

3/4 x 12/1 because if you can decorate 3/4 a cupcake per minute, you multiply 3/4 by 12 to find the total amount of cupcakes he could decorate. 3/4 x 12/1 = 9 Paul can decorate 9 cupcakes in 12 minutes.

Step-by-step explanation:

hope tis helps im not good at match but i know this

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Z + 4 = 11 <br><br><br>z= ?<br><br><br>what does z equal?<br><br>nevermind I know it
hichkok12 [17]

Answer: z = 7

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract 4 from both sides

z + 4 - 4 = 11 -4

z = 7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the value of s in the equation 3r=10+5s when r=10
    8·2 answers
  • The open intervals on which f is concave upward. (enter your answer using interval notation.
    13·1 answer
  • which transformation causes the described change in the graph of the function y = cos x? the transformation results in a horizon
    7·1 answer
  • The students in a class of 24 share 48 apple slices and 36 orange slices equally among them. How many pieces of fruit did each s
    13·1 answer
  • Nine times the sum of 8 and the some number of 117
    9·2 answers
  • Twenty-four players divided into three teams?
    11·2 answers
  • Karina is showing her steps to solve the expression −26.7 ÷ 1 over 3.
    12·1 answer
  • the volume of a prism with equilateral triangular cross-section is 270cm^3 . If the length if the prism is 10 root 3 cm, what is
    9·1 answer
  • What’s the area? i never understood how to do these
    12·1 answer
  • Do both of them please
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!