1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
9

A 4 1/2 hamburger patty has 25 1/2 grams of protein,and 6 ounces of fish had 32 grams of protein

Mathematics
1 answer:
Savatey [412]3 years ago
7 0

Answer: 4.5 oz/25.5 g = 1 oz/X g  

Step-by-step explanation: Crossed multiplies to solve for X.

You might be interested in
Describe the relationship between the terms in each arithmetic sequence. Then
shtirl [24]

Answer:

(a) The sum of the previous term and 9

(b) 36, 45, 54

Step-by-step explanation:

Given

Sequence: Arithmetic Progression

0,9,18,27

Solving (a): Describe the relationship in each term

First, we calculate the common difference (d)

In arithmetic progression:

d = T_n - T_{n-1}

Take n as 2

d = T_2 - T_{2-1}

d = T_2 - T_{1}

Where

T_2 = 9\ and\ T_1 = 0

d =9-0

d =9

<em>The relationship is: The sum of the previous term and 9</em>

Solving (b): The next three terms

As said in (a) each term is derived from a sum of 9 and the previous term

So, we have:

Next\ Term = 27 + 9 = 36

Next = 36 + 9 = 45

Next = 45 + 9 = 54

Hence, the next three terms are: 36, 45 and 54

4 0
3 years ago
What is 10/25 simplified
Natalija [7]
\frac{10}{25}= \frac{10\div5}{25\div5}=\boxed { \frac{2}{5} }
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
anonymous anonymous 2 years ago Math Help Please!! :) Crystal earns $5.25 per hour mowing lawns. Write a rule to describe how th
aivan3 [116]
It should be B or D. B because in 2 hours you make $10.50 and then add 15 minutes and you get B. It could also be D because that's doing $5.25 an hour which is true it's just deleting the extra 45 minutes so it can be either B or D.
8 0
3 years ago
Which of the following inequalities have no solution over all real numbers? Check all that apply.
Talja [164]

Answer:A,D,E

Step-by-step explanation:

Just did the assignment

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
To convert a capacity of 8.7 gallons to quarts which ratio could you multiply by
guajiro [1.7K]
<span>A- 4 quarts over 8.7 gallon 

B- 1 gallon over 4 quarts 

C- 8.7 gallons over 4 quarts 

D- 4 quarts over 1 gallon</span><span>Update: </span><span>Remember that 1 gallon = 4 quarts

</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Give two representations in polar coordinates for the rect- angular point (−3,−3√3)
    5·1 answer
  • A student reads 65 pages per hour
    5·1 answer
  • Show that the curve y=2e^x + 3x +5x^3 has no tangent line with slope 2
    11·1 answer
  • An airplane travels at an unknown elevation before it descends 3 miles to an elevation of 15 miles. Find the elevation of the pl
    14·1 answer
  • What is the sum of the measures of the interior angles of an octagon
    10·2 answers
  • Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
    7·2 answers
  • Classify the triangle as acute, right, or obtuse and as equilateral, isosceles, or scalene.​
    10·1 answer
  • Brewed decaffeinated coffee contains some caffeine. We want to estimate the amount of caffeine in 8 ounce cups of decaf coffee a
    9·1 answer
  • Sophie enjoys running on the indoor track. Yesterday Sophie ran a certain number of laps on the track. Today she ran four times
    7·1 answer
  • The distribution of scores on a recent test closely followed a Normal Distribution with a mean of 22 points and a standard devia
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!