1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
3 years ago
10

9 out of 10 students prefer math class over lunch. How many do not prefer math if 200 students were asked

Mathematics
1 answer:
Tpy6a [65]3 years ago
4 0

I do believe it is 180 students

You might be interested in
Sharon is preparing for a trip to Kuwait. She calculates that she will need $1,166 to be converted to Kuwaiti dinar. If the
Dafna11 [192]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Just multiply 1166 by 0.2879

6 0
2 years ago
Help me with this question
kaheart [24]
First combine like terms and put the expression in standard form. This expression is now in simplest form and cannot be simplified anymore.
3a + 10ab - 7a^2b - 10ab^2 + 12ab - (-4) + (-a^2b) - 5a
-10ab^2 - 8a^2b -2a + 24ab - (-4)

Hope this helps

5 0
3 years ago
Which angles are complementary<br> to &lt;2. Select all that apply.
KiRa [710]

Answer:

∠1 only

Step-by-step explanation:

Complementary angles:

  • sum to 90°
  • form a right angle

The only angle (that's an answer choice) that helps form a right angle with angle 2 is angle 1, thus making it the correct answer.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

 ~ ren ⚘

4 0
2 years ago
How many pizzas had meat ( pepperoni and ham ) toppings?
kkurt [141]

Answer

100 pizzas

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Can someone help me with this?
stepladder [879]
Answer: -4F and 3

Explanation: combine -F and -3F makes -4F and 14 - 11 = 3
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLZ HELP ;-;
    14·2 answers
  • Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest
    5·1 answer
  • Milley wants to solve the following equations using the method of elimination:
    15·1 answer
  • Over a period of 5 years , the enrollment at a college changed from 12,000 students to 14,000 students. find the percent change
    10·1 answer
  • Geometry help please! this is my last try! The two triangles below are similar. What is the similarity ratio of ΔABC to ΔDEF?
    11·1 answer
  • A ball thrown horizontally at 25 m/s travels a horizontal distance of 50 m before hitting the ground. From what height was the b
    9·1 answer
  • A salt mixture hss 7 parts water and 1 part salt. Suppose another part of salt is added. What is the new ratio of salt to water?
    8·2 answers
  • Bridges in mathematics grade4 student book answer key
    6·1 answer
  • −9+1/4(8n+16)=1/4(20n+4) help pls
    7·1 answer
  • Kyle is creating a frame for a model car. He begins by piecing two rods together, as shown in the diagram. Justify why AM = 6.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!