Answer:
5(3x + 5) or 15x + 25
Step-by-step explanation:
A regular pentagon has 5 sides of equal length. The perimeter is the sum of the lengths of those sides. We can use multiplication to find the sum of 5 of the same value:
P = 5(3x +5)
Perhaps you want it expanded. Using the distributive property, we multiply each term in parentheses by 5:
P = 15x + 25
Answer:
2.02 may be I thinks tell me if it's right
Answer:
30 forks
Step-by-step explanation:
Let's start by simplifying the given ratio. Since both 15 and 25 are multiples of 5, we can divide the whole ratio by 5.
Forks: spoons
= 15: 25
= 3: 5
This means that forks take up 3 units of the total number of utensils, while the number of spoons is 5 units of the total number of utensils.
Number of forks= 3u
Number of spoons= 5u
Units shall be represented by the letter u from this point forth.
Now, we can form an equation using the total number of utensils in the cafeteria.
Assuming that the utensils in the cafeteria are only forks and spoons,
number of fork and spoons= 80
3u +5u= 80
8u= 80
Let's solve for u.
Divide by 8 on both sides:
1u= 80 ÷8
1u= 10
This means that 1 unit represents 10 utensils.
Substitute the value of u into the expression of the number of forks:
Number of forks
= 3u
= 3(10)
= 30
Thus, there are <u>30 forks</u> in the cafeteria.
Answer:
x=5
Step-by-step explanation:
y= -x/2 + 5/2
substitute y=0
0= -x/2 + 5/2
solve the equation
x=5
(josue) 16.8/7 = $2.4 per lb
(ricardo) 12.75/5 = $2.55 per lb
ricardo is incorrect because if you solve for the price per pound ( price/amount ), josue paid $2.40 for each pound of pretzels while ricardo paid $2.55 per pound. ricardo ended up paying more.