1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
7

Describe how a statistical question yields an answer with variability. Give a example.

Mathematics
2 answers:
solniwko [45]3 years ago
3 0
Statistics is not an exact science, meaning that with any answer, there will be variance. This is because the sample size used to obtain values is always smaller than the population being studied.
zimovet [89]3 years ago
3 0

<em><u>Explanation</u></em>:

A question with variability is a question that does NOT have one definitive answer. Instead, it has a range of different answers.

A statistical question is one that can be answered by collecting data. By nature, there will be variability in that data, because no two people will necessarily respond the same way.

An example of a statistical question would be asking a classroom of students how many hours they studied that week. After collecting the data, there will be multiple answers instead of just one.

You might be interested in
2. Solve the inequality for x. Show each step of the solution.<br> 16x &gt; 12(2x – 6) – 24
Aleksandr-060686 [28]

16x > 12(2x - 6) - 24

16x > 24x - 72 - 24

16x > 24x - 96

-24x    -24x

-8x > -96

x < 12

4 0
3 years ago
N
Nataly_w [17]

Answer:

The answer is B both players have 1/4 of chance of winning so it is a fair game

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Write the equation of a line that passes through the point (-8,2) and is parallel to the line 3x-2y=12
arlik [135]

Answer:

Step-by-step explanation:

-2y = -3x + 12

2y = 3x - 12

y = 3/2x - 6

y - 2 = 3/2(x + 8)

y - 2 = 3/2x + 12

y = 3/2x + 14

7 0
3 years ago
paden payes $2.10 for 5 1/2 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 of bananas. Which is the better buy
Kazeer [188]
$2.10 for 5 1/2 lbs.
4 0
3 years ago
Riley called for pizza delivery. She was told the cost is $5 per pizza plus a $6 delivery charge. Fill in the blanks to create a
Nimfa-mama [501]

Answer:

subtract the delivery fee from the 20 dollars. $20 - $6 = $14. 2. Find the number of pizzas with the $14 that she can use. $14 ÷ $5 = 2 R $4.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • pipe is 30 3/4inches long if 5 pieaces each 4 1/3 inches long are cut offthe pipe how many inchesof pipe is left
    7·1 answer
  • How do you solve this 3x-8+9x=52
    14·2 answers
  • MATH PLEASE HELP 50 POINTS 1 QUESTION
    12·1 answer
  • Lenore’s dog gave birth to a litter of 9 puppies. Two of the puppies are male. Write ratios for the following: Number of female
    13·2 answers
  • How can 1/2 be written in decimal
    9·2 answers
  • Peter attempted to use the divide-center method to find the line of best fit on a scatterplot.
    6·1 answer
  • What is the average rate of change?
    6·1 answer
  • A circular flower bed is 17m in diameter and has a circular sidewalk around it that is 2m wide. Find the area of the sidewalk in
    7·1 answer
  • Of the 650 student at westmoreland junior high, 80% will attend the field trip. How many student will attend the field trip?
    12·2 answers
  • Find the ratio of 3 km to 3000 m
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!