1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
3 years ago
13

Use the equation below to find y, if m=4, x = 3, and b=11

Mathematics
1 answer:
Afina-wow [57]3 years ago
8 0

Answer:

y = 23

Step-by-step explanation:

Assuming the equation not below is y = mx + b form...

m = 4

x  = 3

b = 11

               y = 4(3) + 11

                   y = 12+ 11

                        y = 23

You might be interested in
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
Please help me with this difficult question?!!
Goryan [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Christopher scored 7 more than two times the questions Mathew scored on the math test. If Christopher scored 87 on the math test
viktelen [127]

Answer:

40

Step-by-step explanation:

To solve this, we can create an equation that represents this situation. Since Christopher score 7 more than twice what Mathew scored, the equation will be:

C = 2M + 7

(Variables are representative of the first letter of each name)

Seeing as Christopher scored 87, we can put that into the equation and solve for M.

So, the equation will be:

87 = 2M + 7

Subtract 7 from both sides in order to isolate variable M on the right side.

80 = 2M

Now solve for M, which is 40 (divide both sides by 2).

7 0
3 years ago
Patsy has cheerleading practice every fourth day. She wants to be in the school play but they have practice every sixth day
vlabodo [156]

Answer:

iesjfsoifjoddfdfgfd

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
A motorcar is running at the rate of 66 km per hour. Each
amm1812

Answer:

Given:

The radius of a wheel =r=35 cm=0.35 cm.

The speed it must keep =s=66 km/h=

60

66×1000

m/min=1100 m/min

To find out:

The number of revolution =n, it makes per minute to maintain that speed.

Solution:

The circumference =C of the wheel =2πr=2×

7

22

×0.35 m=2.2 m=C

The distance the wheel covers in 1 min=d=1100 m.

Now the distance =d covered by a wheel in one revolution = the circumference of the wheel.

∴ Here the number of revolution =n=

C

d

=

2.2

1100

=500.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 1/4(2(x - 1) + 10) = x​
    5·1 answer
  • What is the inverse of h?
    14·1 answer
  • Which measurement is the best estimate for the thickness of a phone book?
    6·2 answers
  • How are 4:5 and 8:10 equivalent
    15·2 answers
  • Wait before you try to answer this i need to put the line on here What is the slope of this line?
    11·1 answer
  • Use the drop-down menus to complete the statements to match the information shown by the graph. A graph has weight (pounds) on t
    7·1 answer
  • Complete the equation describing how
    13·1 answer
  • When is it appropriate to use the paired t test (involving the mean of the differences)? A. When two independent samples are com
    6·1 answer
  • 5 x 100 = ? for easy points
    15·2 answers
  • When a power is raised to a power, what operation is performed on the exponents?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!