1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marta [7]
3 years ago
5

PLEASE HELP; WILL GIVE BRAINLIEST - GEOMETRY

Mathematics
1 answer:
Ede4ka [16]3 years ago
4 0
If you are trying to simplify 36(pi)/4, then 9(pi) would be what you want because it is the simplest form of that fraction. It also depends on the answer choices. Sometimes they want simplest form and other times they’ll have you leave the fraction as is. Typically simplifying completely is your best bet though.

Hope this helps!
You might be interested in
Solve the quadratic equation 4x2 − 121 = 0. Verify your answer using a difference-of-squares factoring method.
Alenkasestr [34]

Answer:

Option d) is correct

That is x equals plus or minus start fraction 11 over two end fraction

Step-by-step explanation:

Given quadratic equation is 4x^2-121=0

To write the given quadratic equation by using a difference-of-squares factoring method:

4x^2-121=0

The above equation can be written as

4x^2-11^2=0

(2x)^2-11^2=0

The above equation is in the form of difference-of-squares

Therefore the given quadratic equation can be written in the form of difference-of-squares

by factoring method is (2x)^2-11^2=0

(2x+11)(2x-11)=0 (which is in the form a^2-b^2=(a+b)(a-b) )

2x+11=0   or   2x-11=0

x=\frac{-11}{2}    or   2x=11

x=\frac{-11}{2}    or   x=\frac{11}{2}

x=\pm \frac{11}{2}

Therefore option d) is correct

That is x equals plus or minus start fraction 11 over two end fraction

5 0
3 years ago
Terra wants wall-to-wall carpeting in her bedroom, which measures 10’ x 12’6”. Carpeting is on sale for $24.99 per sq. yd. What
dlinn [17]

Answer:

$347.08

Step-by-step explanation:

10' x 12'6" = 125 ft^2

one yd^2 = 9 ft^2

125/9 = 13.89 yd^2

13.89 x $24.99 = $347.08

6 0
3 years ago
Is 1/8 and 4/32 a proportion?
vladimir2022 [97]
Yes since 1/8 is equal to 4/32
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I REALLY NEED HELP PLEASE A twelve-pack of Orange Crush is priced at $3.00. A six-pack is priced at $1.75. Which is the better v
insens350 [35]

Answer:

A. The twelve-pack is better because each soda cost $0.25

Step-by-step explanation:

12 x 0.25 = $3.00 which is only like a buck and 25 cents more for 6 more orange juices.

In the market, you would buy the 12 pack because $1.25 is less than 6 more orange crushes. Also, it's a solid deal and the rate is not pricey! :)

7 0
2 years ago
$32.00for a 14 2/9 km taxi ride. What is the cost per kilometer
KonstantinChe [14]

\begin{array}{ccll} \$&km\\ \cline{1-2} 32&14\frac{2}{9}\\[1em] x&1 \end{array}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\frac{2}{9}}{1}\implies \cfrac{32}{x}=14\frac{2}{9}\implies \cfrac{32}{x}=\cfrac{14\cdot 9+2}{9} \\\\\\ \cfrac{32}{x}=\cfrac{128}{9}\implies 288=128x\implies \cfrac{288}{128}=x\implies \stackrel{~\hfill \textit{2 bucks and 25 cents}}{\cfrac{9}{4}=x\implies 2\frac{1}{4}}=x

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Two random samples with sizes 100 and n are chosen from the populations with the means 85.6 and 82.1. They have standard deviati
    5·1 answer
  • Please help me<br><br><br><br>The question has 7 marks so please give 7 valid reasons
    10·1 answer
  • (ALGEBRA ONE) 34 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    7·1 answer
  • Which represents the square of the sum of a number and 4 is 36
    13·1 answer
  • Students are designing a new town as part of a social studies project on urban planning. ey want to place the town’s high school
    13·1 answer
  • Write y=x - 5 in standard form
    13·1 answer
  • Amy bought 2.4 pounds of apples for 1.65 per pound what is the total cost of the apples
    8·1 answer
  • Which is greater 6km or54,000 mm
    11·2 answers
  • Determine the intercepts of the line.
    9·1 answer
  • There are 18 apples on the tree in the Donaldson's front yard.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!