1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zepelin [54]
3 years ago
8

Simplify to create an equivalent expression. 2(3r+7)−(2+r)

Mathematics
1 answer:
tamaranim1 [39]3 years ago
7 0

2(3r+7)−(2+r)

Use distributive property:

6r + 14 - 2 - r

Simplify by combining like terms:

5r +12

You might be interested in
A health club charges non-members $5 per day to swim and $9 per day for an exercise class. Members pay a yearly fee of $300 plus
RSB [31]

Answer:

22 days  PLEASE GIVE BRAINLIEST

Step-by-step explanation:

Nonmember:

swim: $5

exercise: $9

Per day:  9 + 5 = $14


Member:

$300 per year plus $4 per day for an exercise class.  $0 for swimming


300 ÷ 14 = 21.428      21 days x $14 = $294     22 days x $14 = $308

So.... if he goes to the gym at least 22 days he will save money with the membership.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
This is for 20 points!!!!!!!
3241004551 [841]

All really need to do is pick one number. so, we will go with 6 and 87.

6 times 12 is 72 then you subtract that from $87.

That would be 15

To double check, you can use another one. 9 and 123.

9 times 12 is 108. subtract that from 123 and you get 15.

Your answer is B) $15

Hope I helped :)

4 0
3 years ago
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A grocery store is offering a sale on bread and soup. Khalil buys four cans of soup and
Flura [38]

Answer:

a) cblo

2)$3.44

Step-by-step explanation:

4 cans and 3 loaves=11.67

8 cans and 1 loaf= 12.89.

Set up equation:

x=cans

y=loaves

4x+3y=11.67\\8x+y=12.89 This is the answer for question A.

Multiply eq1 by 2:

8x+6y=23.34

Subtract eq3 by eq2:

5y=10.45\\y=2.09

Substitute:

8x+2.09=12.89\\8x=10.8\\x=1.35

One can of soup and one loaf of bread=

1.35+2.09 or 3.44

So:

$3.44

Hope this helps :D Please hit the crown if u can !!

6 0
3 years ago
How do I solve this? Whats the answer?
Annette [7]
4 because it is the only number on the x side of the table that you can get a single value for y from
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the points A(0,0) B(6,3) and C(1.5,0.75) find the ratio that point C partitioned segment AB.
    11·1 answer
  • Simplify each expression.<br> 3+-7 -2<br> 4-16 -2(2)
    6·2 answers
  • Which fractions are less than 8/12?
    10·1 answer
  • You purchase a home for $250,000 with a 20% down payment. If you are approved for a 4.91% annual interest rate for a 30-year mor
    6·1 answer
  • What is the measure of AC ? (First Picture)
    13·1 answer
  • 100 POINTS! PLEASE HELP ASAP!
    15·2 answers
  • I got $25 for my birthday. im saving $40 each week. i need $210. how long will it take to save up?
    15·2 answers
  • What is the least common multiple of 5 &amp; 6?
    12·2 answers
  • Why is 4 +(-3) equal to 1
    11·2 answers
  • Please help me with this question:
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!