1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rjkz [21]
3 years ago
10

Please help me answer this!!

Mathematics
1 answer:
tangare [24]3 years ago
8 0

Answer:

Here,

1-4

2-3

3-1

4-2

You might be interested in
Fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagels for $3.60. how do the unit rates compare?
Reptile [31]
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel

Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
3 0
3 years ago
Soon Yee was putting together her notebook after the first day of
horsena [70]

Answer: Since her art and music sections each only had half the number of sheets of paper as a core subject, together the two sections had the same amount of paper as a core subject. Therefore, it is almost like her notebook had five core subjects, rather than four core subjects and two electives. If she divided the 200 sheets equally among the five core subjects, there would be 200 ÷ 5 = 40 sheets in each section. Now we can see that art would actually have half of this amount, or 20 sheets of paper.

4 0
3 years ago
Ida is walking dogs to help pay for sports equipment. She gets paid $10 for every dog walked and made a total of $70 on Saturday
Stells [14]
A because x next to ten represents the amount of dogs that she walked
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for X<br><br> B. X<br> X<br> 152
krok68 [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

180 - 152 = 28

2x + 28 = 180

2x = 152

x = 76

3 0
3 years ago
The school that Kathryn goes to is selling tickets to the annual talent show. On the first day of ticket sales the school sold 1
Kobotan [32]

Answer:

Step-by-step explanation:

a+s=14

a=14-s

a+8s=56, using a from above in this equation gives

14-s+8s=56

14+7s=56

7s=42

s=6

a=14-s

a=14-6=8

So student tickets cost $6 and adult tickets cost $8.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the following expression. 1−4x(-3)+8x(-3)
    12·1 answer
  • Write an equation in slope-intercept form for the line passing through the pair of points. (-2, -5), (6, -1)
    15·1 answer
  • Nicole used 3/8 of her ribbon to wrap a present . if she used 6 feet of ribbon , how much ribbon did Nicole have at first ?​
    11·2 answers
  • Is this answer correct?
    13·2 answers
  • A butcher has 8 1 3 pounds of ground beef that will be priced at $4.64 per pound. He divides the meat into 8 equal packages. To
    9·1 answer
  • I need help i have to simplify this
    14·1 answer
  • How would you answer this?
    11·1 answer
  • Which number is the remainder for (7x3 + 4x2 – 9x + 37) divided by (x – 5)?
    13·1 answer
  • Plz give me ans fast.​
    14·1 answer
  • How to write -4.16 as a fraction
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!