Answer:
If Krystal goes with plan A, She will save 120 dollars.
Step-by-step explanation:
Plan A costs 419.88 dollars per year (34.99*12= 419.88)
Plan B costs 539.88 dollars per year (134.97 * 4 = 539.88)
(Sounds desperate but can I get the Brainliest?)
Answer:
i think it is going to be 16
Step-by-step explanation:
The unit rate is $1.25 per pound
Okay. So 25 cents is expressed as 0.25. it is $0.25 for a square foot of grass seed. To find the cost for 55,000 square feet of grass seed, all you have to do is multiply the cost per square foot by the amount of square feet total. In this case, we would multiply 55,000 by 0.25. 55,000 * 0.25 is 13,750. There. The total cost would be $13,750.
Answer:
51ft^2
Step-by-step explanation:
Given data
Side of square patio= 9ft
Area= 9*9= 81 ft^2
New length = 9+3= 12ft
New Widht = 9+2= 11ft
New Area= 12*11
New Area= 132ft^2
Hence the area added is
=132-81
=51ft^2