1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Softa [21]
4 years ago
14

What is the total price of a $40 item including 6.5% sales tax

Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]4 years ago
3 0
$39.935 is the answer I calculated, but it could very easily be wrong
You might be interested in
Krystal is comparing two internet service plans. Plan A costs $34.99 per month and plan B costs $ $134.97 every three months. If
Minchanka [31]

Answer:

If Krystal goes with plan A, She will save 120 dollars.

Step-by-step explanation:

Plan A costs 419.88 dollars per year  (34.99*12= 419.88)

Plan B costs 539.88 dollars per year (134.97 * 4 = 539.88)

(Sounds desperate but can I get the Brainliest?)

7 0
3 years ago
In a valid probability distribution, each probability must be between 0 and 1
snow_lady [41]

Answer:

i think it is going to be 16

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Drupady [299]
The unit rate is $1.25 per pound
6 0
3 years ago
If 1 square food of grass seed = 25cents ,then how much would grass seed cost for 55,000 square feet of grass seed
vagabundo [1.1K]
Okay. So 25 cents is expressed as 0.25. it is $0.25 for a square foot of grass seed. To find the cost for 55,000 square feet of grass seed, all you have to do is multiply the cost per square foot by the amount of square feet total. In this case, we would multiply 55,000 by 0.25. 55,000 * 0.25 is 13,750. There. The total cost would be $13,750.
6 0
4 years ago
Steve has a square patio with sides of length 9 feet. He plans to enlarge it to a rectangular patio by
Greeley [361]

Answer:

51ft^2

Step-by-step explanation:

Given data

Side of square patio= 9ft

Area= 9*9= 81 ft^2

New length = 9+3= 12ft

New Widht = 9+2= 11ft

New Area= 12*11

New Area= 132ft^2

Hence the area added is

=132-81

=51ft^2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Jejdhsgeuekdskdjduuwwoiehrddujeejdhxu
    6·2 answers
  • Can someone please help me with this?
    14·1 answer
  • An apple orchard sells apples in bags of 10. The orchard sold a total of 2430 apples one day. How many bags of apples was this?
    7·1 answer
  • What is 12/99 as a decimal?
    14·2 answers
  • If 1 inch=2.54 cm, how many centimeters is 15 inches?
    6·1 answer
  • The diameter of a circle is 8 miles.What is the circle’s radius?
    13·1 answer
  • Abigail shows up at a restaurant that has 30 tables 12 of them are booth and 18 of them are tables with chairs what is the proba
    6·2 answers
  • Snack Packets
    7·1 answer
  • Find the area of following triangle ___________
    13·1 answer
  • Solve for the following if x = 6: (Hint: substitute 6 for the letter x and work the problem. You will work more with substitutio
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!