1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesantik [10]
3 years ago
15

Refresh produces soft drinks and sodas. Production of 100,000 liters was started in February, 85,000 liters were completed. Mate

rial costs were $38,220 for the month while conversion costs were $16,380. There was no beginning work-in-process; the ending work-in-process was 40% complete. What is the cost of the product that was completed and transferred to finished goods?
Business
2 answers:
Rama09 [41]3 years ago
8 0

Answer:

Cost transfered to finished goods= $51,000

Explanation:

In this production process the target production was 100,000 litres. In February 85,000 litres was completed.

So the balance uncompleted is 100,000- 85,000= 15,000 litres

Of this 15,000 40% was eventually completed. That is 0.4* 15,000= 6,000 litres

Therefore

Equivalent production= 85,000+ 6,000

Equivalent production= 91,000 litres

Cost per litre = (Material cost+ Conversion cost)/Number of litres

Cost per litre= (38,220+16,380)/91,000

Cost per litre= 54,600/91,000= $0.6

Cost transfered to finished goods= Cost per litre* Completed goods

Cost transfered to finished goods=0.6* 85,000

Cost transfered to finished goods= $51,000

liberstina [14]3 years ago
5 0

Answer:

$51,000

Explanation:

Equivalent production = 85,000 + [40% × (100,000 - 85,000)] = 91,000 units. Given.

Total Production = 100,00 litres

Completed = 85,000

Material Cost = $38,220

Conversion Cost = 16,380

Beginning work process = 0

End work process = 40%

Uncompleted Production = 100,000 - 85,000 = 15,000

Total Cost = 38,220 + 16,380 = 54,600

First we Calculate the Total Units of Production

This is given by:

Total Units of Production = Completed Production + [40% × (Uncompleted Production)] =

Total Units of Production = 85,000 + [40% × (15,000)]

Total Units of Production = 91,000 units.

Calculating Cost per unit = Total Cost/Total Units

Cost per unit = ($38,220 + $16,380)/91,000

Cost Per Unit = $0.60;

Cost Transferred = Materials Cost * Cost Per Unit

Costs Transferred = 85,000 × $0.60 = $51,000

You might be interested in
If julio ruiz has an income of $30,000, pays $6,000 in rent, $1,200 in utilities, and $5,000 in taxes per year, is disposable in
Taya2010 [7]
<span>Disposable income is defined as any and all income that one has less the taxes and other mandatory payments one must make. In Julio's case, this would be the $30,000 he has earned less the $5,000 he pays in taxes yearly. The rent and utilities would not be considered, leaving a disposable income value of $25,000.</span>
8 0
4 years ago
An employee earns $28 per hour and 1.5 times that rate for all hours in excess of 40 hours per week. If the employee worked 55 h
Gemiola [76]

Answer: Gross pay- $1750.00

Net pay - $1,215.75

Explanation: Gross pay = Nomal time =$28*40= $1,120. Overtime = $28*1.5*15= $630 Total= $1,750

Net pay = $1,750 less Security tax, Medicare tax, federal income tax withheld.

$1750* 6.0%= $105

$1750* 1.5% = $26.25

Tax withheld= $403

Net pay= $1,750-$105-$26.25-$403

= $1,215.75

8 0
3 years ago
A dog grooming business is walking through the target market defining process and is now asking questions about its potential cu
siniylev [52]

Answer:

A

Explanation:

4 0
4 years ago
A person who is in the business of selling cars is called a:
True [87]
The person who sell cars would be salesmen
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Steve is preparing a market analysis for the joneses and has selected three comparable properties. how many adjustments should s
zzz [600]

For the Joneses, Steve is putting together a market analysis and has chosen three comparable homes. Steve should Zero Adjustment alter the joneses' proper behavior in any way.

Sensors and instruments must produce an output that is a precise, predictable, and repeatable function of their input in every measurement setting. A 0 - 10 Bar pressure transmitter, for instance, might have a 0 - 10 V output that, starting with 0 V output for a 0 Bar pressure measurement, corresponds to its 0 - 10 Bar measurement range in a linear manner. To make sure that its output is indeed 0 V for a 0 Bar input, the transmitter must be calibrated. When this isn't the case, there needs to be a way to alter, or "zero," the output. The usage of an electronic gadget.

Learn more about Zero Adjustment here

brainly.com/question/5019807

#SPJ4

7 0
1 year ago
Other questions:
  • What percentage of the loan does PMI insure to protect the lender in case the borrower defaults on the loan?
    14·1 answer
  • Which family deployability checklist will prompt you to make sure that you make arrangements for preparation of your family's ta
    8·1 answer
  • Budweiser, miller and coors, who together produce 80% of all beer consumed in the us, each spend well over $500 million a year o
    8·1 answer
  • The owners of a chain of​ fast-food restaurants spend $ 25 million installing donut makers in all their restaurants. This is exp
    9·1 answer
  • Development of most new drugs, from discovery to marketing approval, usually takes ________.
    11·1 answer
  • What are the principal tools and technologies for accessing information from databases to improve business performance and decis
    6·1 answer
  • How free maket economy operates
    9·1 answer
  • Starfish Enterprises produces men’s sports coats that are sold by popular department stores. Each retail order is treated as a j
    9·1 answer
  • Watch the video "forms of marketing research." company a is thinking about bringing to market a new product in a category where
    6·1 answer
  • Between 2000 and​ 2020, the U.S. government budget deficit
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!