1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
3 years ago
5

You are rolling two dice at the same time. What is the probability of rolling a sum of 5 or 9?

Mathematics
2 answers:
baherus [9]3 years ago
8 0
You can get a 5 by rolling :
1 and 4
2 and 3
3 and 2
4 and 1

You can get a 9 by rolling :
3 and 6
4 and 5
5 and 4
6 and 3

There are 36 possible outcomes, hence your probability is \frac{4\cdot2}{36}=\boxed{\frac29}
oksian1 [2.3K]3 years ago
8 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

To find the probability we use the mutually exclusive probability formula P(A) + P(B). The probability of getting a sum of 5 is  

1 /9

and the probability of getting a sum of 9 is  

1 /9

. The sum is  

2 /9

You might be interested in
-(3/(2y+12))+2=-(8/(y+6)
musickatia [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
4 years ago
Carlie is out shopping and finds a 198.00 hat that is on sale for 90% of its original price. What is the new cost of the item? C
lbvjy [14]

I believe the new cost of the item is $19.80

5 0
3 years ago
What is a-2÷5a+a+2÷5a​
Andrej [43]

Answer:

=2a

Step-by-step explanation:

a-2/5a and a+2/5a cancel each other out and your left with a+a aka 2a

4 0
4 years ago
Please anyone I’m desperate
Savatey [412]

Answer:

the answer is B) 12a+6b

Step-by-step explanation:

3+9=12 so 3a+9a=12a,

7-1=6 so 7b-(1)b=6b

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
At a baseball game, 6 hotdogs cost $27. What is the cost of 1 hotdog? How many hotdogs can you buy for $18
Sergio [31]

Answer:

What is the cost of 1 hotdog?

Answer: $4.50

How many hotdogs can you buy for $18?

Answer: 4

Step-by-step explanation:

If $27 can buy you 6 hot dogs, to find the cost of one, we just divide.

27 divided by 6 = 4.5 ($4.50)

So 1 hotdog costs $4.50

If 1 hotdog is $4.50, and we want to know how much we can buy for $18, then we divide again.

18 divided by 4.5 = 4

So for $18, we can buy 4 hotdogs

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What's 10 times 3 tens
    10·2 answers
  • What ratio is equal to 30/75?
    8·1 answer
  • FIRST TO ANSWER GETS BRAINLIEST! Find the perimeter
    9·2 answers
  • X = -12 is a vertical line.
    15·1 answer
  • Write the expression as the sine, cosine, or tangent of an angle. cos 112° cos 45° + sin 112° sin 45°
    13·2 answers
  • HELP ASAP
    13·1 answer
  • ∠A is complementary to ∠B. The measure of ∠A is (8x+12)∘. The measure of ∠B is half the measure of ∠A.
    5·2 answers
  • A washing machine marked for $320 was sold at $280. What was the percentage of discount for the washing machine?
    7·2 answers
  • Easy algebra! Just need help with this one
    5·1 answer
  • (1 point)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!