1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pav-90 [236]
3 years ago
14

What is the square root of 3

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
4 0

Answer:

1.732050808

Step-by-step explanation:


You might be interested in
Distribute and simplify these radicals. 12 x(-1+ √5)
Serga [27]
Hello there!

Here is the answer worked out for you!
12x[-1+sqrt(5)]
-12x+12xsqrt(5)

Remember that you can only add like terms so you can't add -12x to 12xsqrt(5). The radical makes it an unlike term.

I hope this helped and best wishes!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the quadratic y=3(x-2)^2-7 in standard form​
DochEvi [55]

Answer:

The answer is

y=3/(x-2)^5

8 0
2 years ago
F(x) = 3x + 2; g(x) = x2 + 4; h(x) = 5x + 1<br><br> Find h(g(2))
tatuchka [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

h(g(2)) = h( 2²)  = h(4) ; because g(x=2) = 2²

h(4) =  5*4+1 = 21

6 0
2 years ago
Use the formula c=d and = to find the diameter of this circle whose circumference equals 172.7cm​
igomit [66]

Answer

im only in year 9 do you expect me to know that ????????????????????????????

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Cj your a goat for this lol HELP
3241004551 [841]

Answer:

>  

Step-by-step explanation:

brainliest please?

4 0
2 years ago
Other questions:
  • At what point does the terminal side of the angle π in standard position intersect the unit circle?
    14·2 answers
  • I have my maths exam in 20 minutes any tips on how to calm my nerves<br> Its a 2 hour exam :/
    6·1 answer
  • Find the perimeter of the figure below , composed of a rectangle and two semicircles .round to the nearest tenths place
    10·1 answer
  • 7.
    15·2 answers
  • Jessica bought 1/2 pound of roast beef and 5/6 pound of ham. Which pairs of fractions are equivalent to the amounts Jessica boug
    14·2 answers
  • Subtract: (7x2 + 2x – 3) – (4x2 – 3x + 1)
    7·1 answer
  • 8 stones and 2 pounds − 4 stones and 2 pounds
    6·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Without using a calculator evaluate 0.25 × 2195 - 1795 × 0.25
    10·1 answer
  • Which statement corrects the error, or errors, in this definition?In a dilation, each point in the pre image and it’s correspond
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!