1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ulleksa [173]
3 years ago
7

What is 2x+19 but dont use factors

Mathematics
1 answer:
blondinia [14]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

If you are solving for the equation 2x + 19 = 0, the steps are as follows.

2x+19=0

2x = - 19 (Move the 19 over to the other side)

x = - 9 1/2 (divide both sides by 2 to get x by itself.)

You might be interested in
(-6 – 0, y +4)<br><br> HHHEEEEELLLPPP!!!!! need for tonight!!!
elena55 [62]
Do you need it solved or graphed?

6 0
3 years ago
Who knows stuff about Algebra l
Butoxors [25]
A little bit what’s up?
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is x^2=7x <br><br> number 9
ipn [44]

Let's do this in steps, show your work!

<u>#1. We need to move all terms to one side.</u>

<u>x^2 - 7x = 0</u>

<u>#2. Then factor out the common term x.</u>

<u>x(x - 7) = 0.</u>

<u>#3. Simplify to get..</u>

<u>x = 0, 7.</u>

<u />

If you need help with any other question let me know.

<u />

8 0
2 years ago
A sequence is defined by the following: an = 4n – 1 What is a1?
Alexandra [31]

an = 4n – 1

a1  means n=1

a1 = 4(1) -1

a1 = 4-1

a1 =3

Answer: 3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz plz help me on number 9
mojhsa [17]
The answer is letter J
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carl's dog Weighs 2 1/3 times what judys dog weights. If Judys dog weighs 35 1/2 pounds .How much does Carl's dog weigh ?
    12·1 answer
  • Is 1 a probability?
    13·1 answer
  • Which equation shows how the relationship between the circumference and the diameter of a circle is equivalent to π?
    8·1 answer
  • -x+1=0<br><br>please let me know<br>sovle for x
    8·2 answers
  • Joes apple weights 4/5lbs. Marta weights 0.5 lbs. How much more does joes apple weight?<br>​
    15·1 answer
  • 400816×47365462957-475966
    15·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • Find the volume of the cylinder.
    7·1 answer
  • Pencils are 3 for $0.35. How much would 2 dozen pencils cost?
    13·1 answer
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!