1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
3 years ago
6

The measurement of the circumference of a circle is found to be 68 centimeters, with a possible error of 0.9 centimeter. (a) App

roximate the percent error in computing the area of the circle. (Round your answer to two decimal places
Mathematics
1 answer:
Reil [10]3 years ago
4 0

Answer: 2.65%

Step-by-step explanation:

Given : The  measurement of the circumference of a circle =  68 centimeters

Possible error : dC=0.9 centimeter.

The formula to find the circumference :-

C=2\pi r\\\\\Rightarrow\ r=\dfrac{C}{2\pi}\\\\\Rightarrow\ r=\dfrac{68}{2\pi}=\dfrac{34}{\pi}

Differentiate the formula of circumference w.r.t. r , we get

dC=2\pi dr\\\\\Rightarrow\ dr=\dfrac{dC}{2\pi}=\dfrac{0.9}{2\pi}=\dfrac{0.45}{\pi}

The area of a circle  :-

A=\pi r^2=\pi(\frac{34}{\pi})^2=\dfrac{1156}{\pi}

Differentiate both sides w.r.t r, we get

dA=\pi(2r)dr\\\\=\pi(2\times\frac{34}{\pi})(\frac{0.45}{\pi})\\\\=\dfrac{30.6}{\pi}

The percent error in computing the area of the circle is given by :-

\dfrac{dA}{A}\times100\\\\\dfrac{\dfrac{30.6}{\pi}}{\dfrac{1156}{\pi}}\times100\\\\=2.64705882353\%\approx 2.65\%

You might be interested in
target sells tide detergent for $6.75 for 25 fluid ounces. walmart sells tide dergernt for $11.20 for 40 fl.oz. use the unit rat
Aleks [24]

Step-by-step explanation:

the cost per ounce at target would be .2688 and the cost per ounce ot walmart would be .28 so target would be the better buy.

4 0
2 years ago
Write a recursive rule for an= Зn — 6.
mart [117]

Answer:

Explicit formula: a(n)=3n-6

Recursive formula: a(n)=-3+(n-1)3 <--

Step-by-step explanation:

a(n)=3n-6 where a(1)=3(1)-6=-3 and d=3

<u>Plug values into recursive formula:</u>

a(n)=a1+(n-1)d

a(n)=-3+(n-1)3

8 0
2 years ago
Lines m and n are parallel.
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Mark is comparing prices of different brands before he goes shopping. Who has the best deal on ice cream​? ​ ​Brand Size &amp; P
Mariana [72]

Answer:

Breyers is the correct answer

Step-by-step explanation:

$4.50/30 oz = .15

$15.36/128 oz = .12

$2.88/16 oz = .18

7 0
3 years ago
julia and her friends are making kites out of paper. For each kite, they need a piece of paper that is \dfrac{65}{100} \text{ me
Alona [7]

Answer:

  260 cm

Step-by-step explanation:

Each 1/00 of a meter is 1 cm, so 65/100 meters is 65 cm. If that is the length of paper required for 1 kite, then 4 times that length will be required for 4 kites.

__

The paper required for 4 kites is ...

  (65 cm) × 4 = 260 cm

8 0
2 years ago
Other questions:
  • In this triangle, what is the value of x? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the box. x = A right triangle with
    6·1 answer
  • N^2+7n+15=5<br> show work please
    8·2 answers
  • 3x+10 in a word phrase
    8·1 answer
  • What is 6 3/4 in decimals
    7·2 answers
  • A contractor is paving 1 mile 201.25 yards of a county road. How long is this portion of the road in feet and inches?
    9·1 answer
  • The value of 5^-3x2^-1
    8·2 answers
  • I nEeD hElP!!!!!!!! I WILL GIVE 20 PONITSSSS
    7·2 answers
  • (1, 2) and (3, -2).<br><br> writing equations in slope intercept form
    10·2 answers
  • Helpp me hw is so stressing
    13·1 answer
  • A taxpayer itemized and deducted an amount in a previous year and
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!