Step-by-step explanation:
the cost per ounce at target would be .2688 and the cost per ounce ot walmart would be .28 so target would be the better buy.
Answer:
Explicit formula: a(n)=3n-6
Recursive formula: a(n)=-3+(n-1)3 <--
Step-by-step explanation:
a(n)=3n-6 where a(1)=3(1)-6=-3 and d=3
<u>Plug values into recursive formula:</u>
a(n)=a1+(n-1)d
a(n)=-3+(n-1)3
Answer:
c
Step-by-step explanation:
Answer:
Breyers is the correct answer
Step-by-step explanation:
$4.50/30 oz = .15
$15.36/128 oz = .12
$2.88/16 oz = .18
Answer:
260 cm
Step-by-step explanation:
Each 1/00 of a meter is 1 cm, so 65/100 meters is 65 cm. If that is the length of paper required for 1 kite, then 4 times that length will be required for 4 kites.
__
The paper required for 4 kites is ...
(65 cm) × 4 = 260 cm