1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
11

Leah loves chicken wings and is comparing the deals at three different restaurants. Buffalo Bills has 88 wings for \$7$7. Buffal

o Mild Wings has 1212 wings for \$10$10. Wingers has 2020 wings for \$17$17. Which restaurant offers the lowest price per wing?
Mathematics
1 answer:
Ksivusya [100]3 years ago
3 0

Answer:

Buffalo mild wings offers the lowest price per wing ($0.83).

Step-by-step explanation:  

Let us find unit price per buffalo wing of each restaurant.

\text{Unit rate for buffalo bills}=\frac{\$7}{8\text{ wings}}

\text{Unit rate for buffalo bills}=\frac{\$0.875}{\text{ wing}}

Upon rounding our answer to nearest cent we will get,

\text{Unit rate for buffalo bills}=\frac{\$0.88}{\text{ wing}}

Therefore, buffalo bills offers each wing for $0.88.

\text{Unit rate for buffalo mild wings}=\frac{\$10}{12\text{ wings}}

\text{Unit rate for buffalo mild wings}=\frac{\$0.83333}{\text{ wing}}

Upon rounding our answer to nearest cent we will get,  

\text{Unit rate for buffalo mild wings}=\frac{\$0.83}{\text{ wing}}

Therefore, buffalo mild wings offers each wing for $0.83.

\text{Unit rate for wingers}=\frac{\$17}{20\text{ wings}}

\text{Unit rate for wingers}=\frac{\$0.85}{\text{ wing}}

Therefore, wingers offers each wing for $0.85.

We can see that buffalo mild wings offers the lowest price per wing that is $0.83 per wing.

You might be interested in
If the coordinates (-2, 1), (1, 1), and (1, 4) are translated 5 units right, the new coordinates would be ______? *If the coordi
Natali5045456 [20]
I would say B . From the 5 Units
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
MN and KL are parallel. If JM = 6, MK = 12, and LN = 18, what is NJ?
Galina-37 [17]
6/12=X/18
Using the ratio of 18:12, you multiply 18/12 with 6, which equals 9.

Answer: NJ=9
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for e. T=e29<br><br><br> ​​ e=±3T√T<br><br> e=±3T<br><br> e=±3T√<br><br> ​ e=±9T√ ​
Anon25 [30]

Answer:

option (3) is correct.

e= \pm 3\sqrt{T}

Step-by-step explanation:

Given T=\frac{e^2}{9}

We have to solve for e.

Consider the given statement,

T=\frac{e^2}{9}

Cross multiply, we get,

\Rightarrow 9T={e^2}

Taking square root both sides , we get,

\Rightarrow \sqrt{9T}=e

We know square root of 9 is 3.

\Rightarrow \pm 3\sqrt{T}=e

Thus, option (3) is correct.

e= \pm 3\sqrt{T}

4 0
3 years ago
One of the legs of a right triangle measures 12 cm and the other leg measures 9 cm.
PolarNik [594]

Answer:

15cm

Step-by-step explanation:

a^2+b^2=c^2

12^2+9^2=c^2

144+81=c^2

c^2=225

c=15

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sierra is going on a field trip that costs $48. The cost includes $20 for transportation and two tickets that each cost the same
True [87]
We know that there are two tickets (which we'll represent with x) and a fee for transporation (which is $20)

So we can set up the equation 20+2x=48

We want to isolate x so we'll subtract 20 from each side, which gives us the equation
2x=28

Then divide each side by 2
Giving us the final answer of

x=14

So each ticket costs $14
5 0
3 years ago
Other questions:
  • eleven times one number is 9 more than 8 times another number. the first number minus four is half the second number. find the n
    6·1 answer
  • Let f(x) = 3x + 5 and g(x) = x2. Find g(x) − f(x).
    13·1 answer
  • I need help fast 30 points
    12·1 answer
  • What’s the correct answer for this question?
    9·2 answers
  • A round cake has a diameter of 30\text{ cm}30 cm30, start text, space, c, m, end text. Angela places the cake on a circular cake
    13·1 answer
  • -(-8+5)+{-4+[-7+(-9-5)+3]}
    14·1 answer
  • 1. The cost of a fish dinner for a restaurant is $7.95. If they sell it for $11.95, what is the percent markup?
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ME JUST NEED TO ANSWER A OR B OR BOTH IF U WANT
    8·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • The letters in the word "PROBABILITY" were cut up and placed into a bag. A letter will be randomly selected
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!