1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
2 years ago
15

Which is the better buy 18oz for 10.62 or 21 oz for 12.81

Mathematics
1 answer:
slava [35]2 years ago
6 0
For the 18 oz you pay $1.69 per oz and for 21 oz you pay $1.64 per oz so 21 oz for 12.81 is technically the better buy but the difference in price per ounce is so small that you should buy the size that suits your needs better.
You might be interested in
A rectangular field has side lengths of 2/3 mile and 3/4 mile. What is the area of the field.
Ray Of Light [21]
A = LW
A = 2/3 * 3/4
A = 6/12 = 1/2 miles^2
4 0
2 years ago
NEED HELP ASAP.....At the 2012 Summer Olympic Games in London, in the Men's Shot Put qualifying round, the distances ranged from
jeka57 [31]

Answer:

About 6 athletes.

Step-by-step explanation:

We are concerned only with the percent of athletes that are above one standard deviation.

Between one standard deviation and two standard deviations, there is 13.6% of the athletes.

From 2 to 3, there is 2.1%. Above 3, there is 0.2%.

The sum of those percentages is 15.9% of 40 = 0.159 · 40 = 6.36 or about 6 athletes.

Hope this helps.

6 0
3 years ago
1 times a number is 10 less than 2 times the number
sweet-ann [11.9K]
Use x to represent “a number”
1x=10-2x
6 0
3 years ago
Help
marissa [1.9K]
The answer is 188 altogether 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I would greatly appreciate if someone could help me with this
Sergeu [11.5K]

Answer:

Number with 1 dog, number with 3, and number with 4 are all incorrectly plotted.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How to solve this in simplified form.
    12·2 answers
  • The function ​f(x)​ is the total amount spent at a store, when purchasing x items that are $5 each and the items are not taxable
    10·2 answers
  • A town covers a 50.5 square mile area. If they population density of the town is 48.2 people per square mile, what is the popula
    10·1 answer
  • Dianna has 4 quarters, 3 dimes, and 3 nickels in her purse. She reaches into her purse and randomly grabs two coins, one at a ti
    13·2 answers
  • Roshan makes the table below to describe how to draw a ray diagram for a convex lens.
    6·2 answers
  • 9 hours _____ minutes
    6·2 answers
  • Help please, i will mark brainliest
    7·1 answer
  • Neha used 4 bananas and 5 oranges in her fruit salad. Daniel used 7 bananas and 9 oranges. Did Neha and Daniel use the same rati
    10·1 answer
  • Help me please!! first write the subtraction with a common denominator then subtract
    6·2 answers
  • 6 ) Ashley has 2 coupons. One coupon is for 15% off, and the other is for \$12 off. She cannot use both coupons. If she wants to
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!