1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
7

Help with this question, please! I don't understand!

Mathematics
1 answer:
scoray [572]3 years ago
7 0

Answer:

(1, -5); (4, 3)

Step-by-step explanation:

We generally orient maps with north at the top. This problem presumes that orientation along with a grid having units of 1 mile. "Town Center" is taken to be the origin of the grid. As is usually the case, left/right coordinates are indicated first in an ordered pair, with up/down coordinates being indicated second.

Then the warehouse location 8 miles south and 3 miles west of Town Center is considered to have coordinates of (-3, -8). Movement 3 miles north and 4 miles east is considered to be translation by (4, 3). This translation vector is the answer to the second part of the problem.

The answer to the first part of the problem is the sum of the starting position and the translation:

(-3, -8) +(4, 3) = (1, -5)

The truck's final position is (1, -5). The translation vector to get it there is (4, 3).

You might be interested in
One more time what 4 + 4 × 4 + 4 ÷ 4=
katrin [286]

Answer:

should be 21

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find (2x+4) (x-4) using the table of products. write your answer in standard form.​
ValentinkaMS [17]

Answer:

2x^2-4x-16

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Help please
Setler79 [48]

Answer: inconsistent

Step-by-step explanation:

Inconsistent systems have two lines that are two independent equations that don’t overlap. Basically, if the lines are parallel, the system will always be inconsistent.

4 0
1 year ago
Jane is having difficulty deciding whether to put her savings in the Mystic Bank or in the Four Rivers Bank. Mystic offers a 12%
storchak [24]

Jane must therefore deposit her savings in the four rivers bank.

<h3>What is compound interest?</h3>

Interest that is added to a loan and deposit sum is known as compound interest. In our everyday lives, it is the notion that is employed the most frequently. Compound interest is calculated as a sum using the interest and principal accrued over time. Compound interest versus simple interest differ primarily in this way.

As per the data provided in the question,

Rate, r = 12%

After five years, the total amount, if Jane had saved at Mystic Bank,if Jane had saved at Mystic Bank would be:

A = P(1+\frac{r}{100} )^n

For compounded quarterly,

n = 5 × 4

n = 20

A = 40000(1 + 12/(4 × 100))²⁰

A = 72244.44     (i)

If Jane placed her savings with the Four Rivers, then,

A = 40000(1 + 14/(2 × 100))¹⁰

A = 40000 × 1.9671

A = 78686.054  (ii)

Therefore, it is evident that case (ii) is higher than case (i). Jane must therefore deposit her savings in the four rivers bank.

To know more about Compound Interest:

brainly.com/question/29335425

#SPJ1

6 0
11 months ago
Which statement represents a true conclusion, based on the Venn diagram? All real numbers are even numbers. All numbers that are
algol13

Answer:

Some number that are multiples of three are also even numbers

Step-by-step explanation:

In the picture

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which function has an inverse that is a function?
    11·2 answers
  • Write the equation of the line that passes through (-2,0) and (0, -7)
    11·2 answers
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • Solve 4(t+1)=6t-1<br> A) 1 1/2 <br> B) 2 1/2 <br> C) 1 <br> D) 0
    12·2 answers
  • Explain how to do <br> nx$3.25=$325.00
    12·1 answer
  • What is 9 divided by 15. Steps please to help me understand
    11·2 answers
  • Which is the measure of line segment AB?<br> A)10 feet<br> B)15 feet<br> C)20 feet<br> D)100 feet
    8·2 answers
  • Mindy has $10.75 to buy school supplies. She spends $3.96 at one store for a package of glue sticks, but she still needs to buy
    12·2 answers
  • Hi I hope you are all okay could someone help me with this math question thankyou !!!
    6·1 answer
  • 1. A map has a scale 3 cm: 4 miles. What is the actual distance between two cities that are
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!