1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
4 years ago
14

A membership to the gym costs $23 per person in 1995. The membership cost has increased by an average of $6 per person for each

year since 1995.
a. Write a linear equation for the cost of a gym membership for one person since 1995.
b. What is the cost of a gym membership in 2009?
c. What year did the gym membership cost $85?
Mathematics
2 answers:
IceJOKER [234]4 years ago
5 0
Y= membership cost in year x
x=year ////
A=6(x-1995) + 23=Y
6(2009-1995)+23=Y ---> 6*14 +23=84 +23=107
notsponge [240]4 years ago
4 0
A) The membership cost starts at $23 and it adds $6 every year. The 23 would be your b and the 6 would be your slope, m, in the form y=mx+b.
y=6x+23
This equation means that you're starting at 23 dollars and adding 6 dollars with every x you add.

B) 2009-1995=14 This means that there's 14 years that the cost increased. 14*6=$84 The membership cost increased by anther $84 over the 14 years. You have to add 84 to 23 to find your total=$107. 

C) Set $85 equal to 6x+23
85=6x+23
6x=62
x≈10
10 years later the cost will be $85. 
1995+10=2005
You might be interested in
Help me with this equation Please
kykrilka [37]

Answer:

$2598.80

Step-by-step explanation:

49 at $12.80 per ticket = $627.20

106 at $18.60 per ticket = $1971.60

Total = $2598.80

3 0
2 years ago
A watch manufacturer believes that 60% of men over age 50 wear watches. So, the manufacturer took a simple random sample of 275
Gemiola [76]

Answer:

the percentage of men over 50 who wear watches are 61.82%

Step-by-no step explanation:

first just multiply 275 the number of people over 5o then divide it by .6 to get 165 is the answer

i hope this is correct

3 0
3 years ago
Type the equation that shows the pattern among this set of ordered pairs.
Ludmilka [50]
Line y=mx+b  has  point (0,b).
If you've got poind (0,4)  -  you can write, that b=4. 
So this is line y=mx+4 
Now slope.  You've got point (1,0), so  for x=1,  y=0.  Substitute:
m * 1 + 4 = 0 
m+4 = 0 
m=-4
So equation of this line is: y=-4x+4 

4 0
3 years ago
markers are sold in boxes, packs, or as single markers. each box has 10 packs. each pack has 10 markers. draw pictures to show t
kvv77 [185]
Well if packs and boxes cost the same then you can get either one 27 times: 27 * 10 = 270. Then you can get 6 singles to equal 276.
3 0
3 years ago
The price of a watch was increased by 10% to £660. What was the price before the increase?
Bad White [126]

Answer:

£600

Step-by-step explanation:

First take if 110% equals to £660 what about 100%

100×660 =66000 ÷ 110 =£600

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 6a = a+60 what is the value of a?
    15·1 answer
  • Aviv cut out the ads on 5 pages of a newspaper. He discovered that when he put the ads together, they filled 1/3 pages. How many
    10·1 answer
  • image that you're doing an experiment to determine h9w the running speed of a hamster depends on the weight of the hamster. when
    9·1 answer
  • I will give brainliest if you answer all correctly ​
    8·1 answer
  • 8=1/3(a+5)<br><br> Please help and thank you :)
    6·2 answers
  • Alr, time to fight pico.
    11·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • A football jersey that origanally sells for $75 is on sale for 35% off the original peice. what is the sale price of the footbal
    12·2 answers
  • Find x and y please help.
    11·1 answer
  • Help me plssssssssssssssssssss
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!