1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dafna11 [192]
3 years ago
9

you have $220 in your savings account. you take #35 from your account each week for four weeks? How much is left in your account

at the end of the four weeks?
Mathematics
1 answer:
lord [1]3 years ago
7 0
The answer is 80

35x4=140
220-140=80
You might be interested in
Plz help me
solmaris [256]

Answer:

Rotate Figure L 135 degrees counterclockwise around the point of intersection of the arms. Reflect across the right arm

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
5. Jaeden is shopping for shoes. The available styles are Jordan (J), Adidas (A), and Under Armor
Naddika [18.5K]

Answer:

AU UA?

Step-by-step explanation:

I hope this helps:)

3 0
2 years ago
A 96 ounce container of orange juice cost $4.80 at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate fo
Alex
It is $0.05 per ounce, so at that rate, a 128 oz container would cost $6.40.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the solution of the system of equations.<br> 3x – 3y = 18<br> 3x – 8y = -2
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

x=10, y=4

Step-by-step explanation:

3x-3y=18

(-)3x-(-)8y=-(-)2   -3x+8y=2   add to first equation to eliminate x

5y=20

y=4

substitute y with 4

3x-3(4)=18

3x=30

x=10

x=10,y=4

5 0
3 years ago
Bill has $20. He goes to the deli and spends $5 on a sandwich, $2 on a drink, and $1 on a bag of chips. How much money does bill
nadezda [96]
Bill will have $12 left


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 1/2×( 3y)(4z)
    9·1 answer
  • 6 , 12 , 20 , 30 , 42 , 56 , 72 , . . .
    11·1 answer
  • Please help, thanks.
    11·2 answers
  • The cost of having a package delivered has a base fee of $9.70. Every pound over 5 lbs cost an additional $0.46 per pound. Write
    15·1 answer
  • two groups collect litter along the side of the road. it takes each group 5 minutes to clean a 2 yd section. how long would it t
    7·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B3%5D%7B192%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt[3]{192}" alt="\sqrt[3]{192}" align="abs
    13·1 answer
  • What is 1 +1+!+!+!+!
    5·1 answer
  • If f (n)= - 3n + 2, what is the value of f(12) ?
    11·2 answers
  • Help needed for this question.
    7·1 answer
  • Two students compared the scores on their math tests. Their results on 9 tests are shown in the box plots below.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!