1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kamila [148]
3 years ago
12

If you are finding the area of a triangle and there are three sides

Mathematics
1 answer:
podryga [215]3 years ago
4 0

Answer:

If you're asking for the formula to find the area of a triangle, its:

1/2bh

b = base

h = height

You might be interested in
If the volume of the pyramid is 192 yd³; and the area of the base is 64 yd², what is the height measured in yards?
Otrada [13]

Answer:

177

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
-6/7 *( y + 3/4 )= 5/4
alexgriva [62]

Answer:hello

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
An online camping supplies outlet charges $14 for a canteen,
Vedmedyk [2.9K]

Answer:

Part A: 14x + 2

Part B: CJ's order is $30, and Cameron's order is $58.

Step-by-step explanation:

<u>Part A:</u> The total cost of the order would be $14 multiplied by the amount of canteens, plus the shipping price of $2. This is what my expression represents.

<u>Part B:</u>

CJ's Order:

14(2) + 2 =

28 + 2

$30

Cameron's Order:

14(4) + 2 =

56 + 2 =

$58

Hope this helps! :D

3 0
3 years ago
a baseball team has home games on Friday and Saturday. the two games together earn 3979.00 for the team. Fridays game generates
mojhsa [17]
3979.00-781.00= 3198.00 is how much money was taken in at each game
8 0
3 years ago
0= -115<br> sin=<br> cos =<br> tan
Alina [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

Tito wants to buy some peanut butter to donate as much as possible.

There some brands are given with their price.

we will calculate the price of per ounce peanut butter of each brand.

A. Nutty : 12 ounces for $2.19

cost per ounce =

                        = $0.1825 ≈ $0.18 per ounce

B. Grandma's : 18 ounces for $2.79

cost per ounce =

                        = $0.155 ≈ $0.16 per ounce

C. Bee's : 0.28 ounces for $4.69

cost per ounce =

                        = $16.75 per ounce

D. Save-A-Lot : 40 ounces for $6.60

cost per ounce =

                        = $0.165 ≈ $0.17 per ounce

The lowest price is $0.16 per ounce. So he should buy Grandma's peanut butter.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is an equation of a line passing through the given point
    13·1 answer
  • Ansewr fast plzzzzzzzzz
    9·2 answers
  • Want points answer me question
    5·1 answer
  • One kilometer is approximately 31/50 mile. what decimal represents this length?
    5·1 answer
  • Need help with this (1)
    11·2 answers
  • Which of the following statements best describes the location of −(−2) on a number line?
    9·2 answers
  • How do you explain the answer for -9(-9)
    12·1 answer
  • I need help pleaseee!!
    9·2 answers
  • When Daria gets to school, the temperature is 5.7°F. The temperature changes by 29.5°F by the time she goes to bed. What is the
    9·1 answer
  • reflect (7,4) across the x-axis then reflect the result across the y-axis what are the coordinates of the final point
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!