1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
3 years ago
10

A conical container can hold 120π cubic centimeters of water. The diameter of the base of the container is 12 centimeters.

Mathematics
2 answers:
Vlada [557]3 years ago
7 0

Answer:

i can’t see others answers

Tanzania [10]3 years ago
6 0

Answer: The height of the container is 10 centimeters. If its diameter and height were both doubled, the container's capacity would be 8 times its original capacity.

Step-by-step explanation:

The volume of a cone can be calculated with this formula:

V=\frac{\pi r^2h}{3}

Where "r" is the radius and "h" is the height.

We know that the radius is half the diameter. Then:

r=\frac{12cm}{2}=6cm

We know the volume and the radius of the conical container, then we can find "h":

120\pi cm^3=\frac{\pi (6cm)^2h}{3}\\\\(3)(120\pi cm^3)=\pi (6cm)^2h\\\\h=\frac{3(120\pi cm^3)}{\pi (6cm)^2}\\\\h=10cm

The diameter and height doubled are:

d=12cm*2=24cm\\h=10cm*2=20cm

Now the radius is:

r=\frac{24cm}{2}=12cm

And the container capacity is

V=\frac{\pi (12cm)^2(20cm)}{3}=960\pi cm^3

Then, to compare the capacities, we can divide this new capacity by the original:

 \frac{960\pi cm^3}{120\pi cm^3}=8

Therefore,  the container's capacity would be 8 times its original capacity.

You might be interested in
What is 5/8 - 1/8 in simplest form
o-na [289]
5/8 - 1/8 = 4/8

4/8 in it's simplest form is 1/2
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
3 years ago
Leo bought 6 chew toys for his new puppy each chew toy cost $4 how much did Leo spend for the chew toys
Nikolay [14]
6*4 equals 24 bam easy mat
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of a circle if the circle is 5 m long
SpyIntel [72]

Answer:

A≈78.54

Step-by-step explanation:

A=πr2

I think this is right

6 0
4 years ago
Mikel creates the table below to help her determine 40% of 70
DerKrebs [107]
40% percent times 70 is want I believe
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Explain how you can determine if 1/3 and 4/12 are equivalent fractions
    12·2 answers
  • Please help with 4. And 5
    12·1 answer
  • Solve (x – 4)2 = 5.<br><br> Plz hurry I need to finish this semester
    12·2 answers
  • 15. Find a quadratic model for the set of values: (-2, -20), (0, -4), (4, -20). Show your work.
    15·1 answer
  • Solve equations -8x=88
    11·1 answer
  • How do you find an exact value for sin of 40 degrees without using a calculator
    11·1 answer
  • Freddy poured 1.4 liters of soda pop from a full 2-liter container. How much soda pop was left in the container?
    13·2 answers
  • Help me in algebra please I need it done 100% correct only :(
    5·1 answer
  • Please and Thank you!
    14·2 answers
  • Dmitri wants to cover the top and sides of this box with glass tiles that are 1 cm square. How many tiles will he need? Dmitri w
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!