Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
Answer:
1450feet is the height of the tower
pls mark brainliest- please
Answer:
B.
= -.7
Step-by-step explanation:
Replace all occurrences of − − with a single +. Two consecutive minus signs have the same mathematical meaning

Find the common denominator.

Simplify terms.

Simplify the numerator.

Reduce the expression by cancelling the common factors.

<em>hope this helps, good luck :)</em>
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The angles b and 65 are complementary, meaning they sum to 90 degrees. You know this because those 2 angles and the right angle are sitting on a straight line. So, together they equal 180 and 180-90 is 90. Therefore, angle b+65 must equal 90. So, simply subtract 65 from 90 to get the answer, 25.
Answer:
9
Step-by-step explanation:
<em>Degrees of freedom</em> is the number of values in the final calculation of a statistic that are free to vary. Degrees of freedom are related to sample size and calculated by n-1 where n is the <em>sample size</em>.
The Supervisor selects 10 teddy bears as sample from 5000 teddy bears produced daily. Therefore in this situation, there are 10-1=9 degrees of freedom