1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
9

Tammaso's family used 24.5 gallons of gas to drive 548.8 miles. How many miles did they drive for each gallon of gas?

Mathematics
1 answer:
djverab [1.8K]3 years ago
8 0
548.8 divided by 24.5=22.4
You might be interested in
24 candy bars cost $48.<br> How much do 10<br> candy bars cost?
timofeeve [1]
Answer: $20

$48/24 = $2 for each candy bar

10 candy bars * $2 = $20
8 0
2 years ago
PLEASE HELP ME!!!!!!!!!
mihalych1998 [28]

Answer:

A) 24

Step-by-step explanation:

Total weight - loaded weight = space remaining in the trailer: 1050kg - 82kg = 968kg

space remaining ÷ the number of transport: 968 ÷ 40 = 24.2 OR 24

Hope it helps you

3 0
3 years ago
How many whole-number solutions does the inequality |x-5|≤8 have?
-BARSIC- [3]
The answer is -3 to 13
6 0
3 years ago
Simplify the difference quotient f(x) − f(a) / x − a if x ≠ a. f(x) = x^3 − 36
Annette [7]
Fx - fa÷x - ( aif x ÷ n (2.178282)) (a) = -2.718282a² fix²+ fnx² - afn ÷ nx
7 0
4 years ago
How Manu grams of oat flour does Mr.Price need to use? complete the table​
allochka39001 [22]

Answer:

225

Step-by-step explanation:

Because of 45 time 5

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • Please help me with this
    8·1 answer
  • Twelve students were asked how long they spent doing homework last week. The scatter plot shows the results of the survey.
    8·1 answer
  • What are the 2 square roots
    15·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through (-1, -3) and is parallel to the line that passes through (10, 3) and (7, -1).
    13·1 answer
  • Last Tuesday was silly hat day at Carson's school. Of the 2,000 students at the school, 60% wore a silly
    9·1 answer
  • 4. The ratio of skateboards to bikes is 3:1.
    5·2 answers
  • HELP
    13·1 answer
  • ​Al’s Produce Stand sells 6 tomatoes for $0.90. Barbara’s Produce stand sells 11 tomatoes for $1.54. Which produce stand has the
    15·1 answer
  • Isabel is going for a walk. She walks 6.4 miles in 4 hours. What is her speed?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!