Answer: $3,580.30 (converted to 2decimal places).
Antwone need to deposit " $3,580.30008” into the account each semi-annual period in order to take his vacation in 2 years
Explanation:
By using compound interest formula below to solve the question
A = p ( 1 + r/n)^nt
A = amount (future value)= $3,800
P = principal (present value) ?
r = annual nominal rate = 3%= 0.03
n = today number of compounding years = semiannually (2 interest payments period in a year) = 2
t = time in years =2
3,800 = p ( 1 + 0.03/2)^2(2)
3,800 = p ( 1 + 0.015 )^4
3,800 = p ( 1.015 ) ^4
3,800 = 1.06136355 p
divide both sides by 1.06136355
p = 3,800 / 1.06136355
p = $3,580.30008
≈$3,580.30 ( rounded off to 2d.p)
Answer:
$19,687 million
Explanation:
Income tax expense = Income before income tax expense*Effective tax rate
Income before income tax expense = Income tax expense / Effective tax rate
Income before income tax expense = $2,953 million / 15%
Income before income tax expense = $2,953 million / 0.15
Income before income tax expense = $19,687 million
So, the amount that Micro report as income before income tax expense that year is $19,687 million.
Answer:
produce a profit
Explanation:
<u>Price</u> refers to the amount of money that is paid by one party to another to acquire a particular commodity or in return for unit of commodities. Some of the factors that determines the price of a commodity include cost of production, product demand, product supply, targeted profit, and among others.
A <u>profit</u> is the amount earned from selling a commodity minus the amount expended to purchase, operate, or produce the commodity.
The primary aim of an entrepreneur is to make a profit, and price setting is one of the important activities that influences a profit. Since the higher the price, the higher may be the profit. However, a higher price may also dicourage customers from buying a product and then reduces profit.
Therefore, setting prices for products and services requires entrepreneurs to balance a multitude of complex forces as entrepreneurs determine prices for their goods and services that will draw customers and <u>produce a profit</u>.
Answer:
0.67
Explanation:
Opportunity cost is the cost of the next best option forgone when one alternative is chosen over other alternatives.
If the family buys one can of soup, the opportunity cost is the frozen food forgone.
Opportunity cost of one can of soup = 60 / 90 = 0.67
I hope my answer helps you