1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
3 years ago
14

Estimate the sum of 9.586 and 3.097

Mathematics
2 answers:
aliina [53]3 years ago
8 0
Estimate a sum by rounding it to the greatest place value by completing three steps. First, round each value in the equation to the greatest place value. Second, add together the numbers in the greatest place values by reducing the numbers to single digits. Third,convert the second digits back into the original place values
zzz [600]3 years ago
5 0
12.683 I think but I'm not totally sure
You might be interested in
True or false please help it’s due right now
Free_Kalibri [48]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

Triangle = 5*6=30/2=15

Parallelogram = 6*5 = 30

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which quadratic function has Vertex (-1,4) and passes through (4,19) <br> HELP
hichkok12 [17]

Answer:

f(x)=\frac{3}{5}(x+1)^2+4

Step-by-step explanation:

The equation of a quadratic function in vertex form is given by:

f(x)=a(x-h)^2+k

Where (h,k) is the vertex.

It was given in the question that the vertex of the parabola is (-1,4).

When we substitute the vertex into the formula we get:

f(x)=a(x+1)^2+4

The parabola also passes through (4,19) hence it must satisfy its equation.

19=a(4+1)^2+4

19-4=a(5)^2

15=25a

We divide both sides by 25 to get:

a=\frac{15}{25}= \frac{3}{5}

Hence the quadratic function is:

f(x)=\frac{3}{5}(x+1)^2+4

6 0
3 years ago
The product of a number and 12 is nomore than 15
allsm [11]

Answer:

As an equation, the product of a number and 12 is no more than 15 would be:

12n ≤ 15

N would represent the number.

≤ means less than or equal to, which is the same as "no more than".

5 0
3 years ago
A hose fills a hot tub at a rate of 3.74 gallons per minute. How many hours will it take to fill a 289- gallon hot tub?
Inessa05 [86]
I think it would take about 1 hour and 17 minutes
6 0
3 years ago
Increased competition for power among European states and led to imperialism.
DanielleElmas [232]

Answer: C. Industrialization

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?
    14·1 answer
  • What are the steps to this
    10·1 answer
  • What is the value of m?
    9·2 answers
  • Write the fraction as a percent.<br> 2/3
    14·2 answers
  • Multiply (2 – 71)(-1 + 47)
    5·2 answers
  • A reading list contains 3 historical books and 4 science-fiction books. What is the probability that Tena will randomly choose a
    13·1 answer
  • What is the answer to this?
    12·1 answer
  • A research organization wanted to estimate the average number of hours a college student sleeps per night during the school year
    11·1 answer
  • I need help with Geometry
    7·1 answer
  • Determine the range of the following graph:
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!