1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
4 years ago
8

Find the equation of the line that has slope -5/7 and which passes through (-1,-2)

Mathematics
2 answers:
bonufazy [111]4 years ago
5 0
Y=mx+b, m=slop and b = intercept point=(-1,-2)
=> -2 = -5/7(-1)+b => b= -2 -5/7= -21/7
=> y=-5/7x - 21/7
pickupchik [31]4 years ago
3 0
Use the formula

y+2=-5/7(x+1)
solve and you will get the equation which is
f(x)=-5/7(x)-19/7
You might be interested in
Can some explain this to me do i need to covert something or can someone explain it to me how in gonna get the answer i try to d
solniwko [45]
Cross multiply:

2.5 ft x 16.5 ft = 41.25 ft

now divide:

41.25 / 8.25 = 5

L = 5 feet 
7 0
3 years ago
A holiday meal cost $12. 50 a person plus a delivery fee of $30 is this linear or nonlinear<br>​
allochka39001 [22]
Yes it’s linear
y=12.5x+30
7 0
3 years ago
The whole sales price for a chair is $165. A certain furniture store marks up the wholesalers price by 15%. Find the price of th
vichka [17]

Answer:

$189.75

Step-by-step explanation:

Whenever you want to find the percent of something, you need to turn the percent into a decimal. In this case, we need to find 115% of the wholesale price because there is a markup, so the cost will be higher.

115% as a decimal is 1.15. Here is how the equation will be set up:

$165 • 1.15 = $189.75

No rounding is necessary for this problem because it is already to the nearest cent.

4 0
3 years ago
Please help me <br><br> (3x^7-5x^5+10x^3-4x^2+1) divided by (x^2-18) is
bagirrra123 [75]

Answer: (3x^7-5x^5+10x^3-4x^2+1)÷(x^2-18)= 5x^1÷-9

4 0
3 years ago
Whoever answers with the correct answer first I will mark brainiest.
Helga [31]

Answer:

The answer is c for sure

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kimmy bought a 5 kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?
    6·2 answers
  • B) Find all 3-tuples (a,b,c) satisfying
    13·1 answer
  • Hi can someone please help and explain to me how to do this with the answer? Will mark brainliest!
    11·1 answer
  • Hello! Did anyone took the isat ( International student admission test) ?? Please let me know !
    7·2 answers
  • If the mEDG = 25°, then find the measures of the following angles.
    10·1 answer
  • Help help help help help help help
    15·1 answer
  • 6 m
    7·2 answers
  • Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage r
    9·2 answers
  • HELP IM IN THE MIDDLE OF A TEST!!
    6·1 answer
  • Plzz help me plzzzzz
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!