1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
8

Make a plan there are 100 books in the library. there are non - fiction and fiction books write the fraction of the books that a

re fiction
Mathematics
1 answer:
baherus [9]3 years ago
4 0
I am guessing there is half of each type of book, so there are 50/100 or 1/2 that are fiction

hope this helped
You might be interested in
Fill in the y-value for each box in the t-chart using the equation below !?
riadik2000 [5.3K]
3,4,7 just plug the x into the equation
3 0
3 years ago
It's really hard for me to understand what they are asking.​
Gekata [30.6K]

Answer:

B is the correct answer

Step-by-step explanation:

Angles 1, 2, and 3 added together should make 180 degrees.

So, if angle 2 is 70 degrees, you subtract 70 from 180 (180-70=110) and you're left with 110 degrees.

Angle 1 and 3 add together should make 110 degrees which makes B the only true statement.

3 0
3 years ago
Hey can you please help me posted picture of question
SpyIntel [72]
We are to find the Probability the someone buys a book that is paperback and fiction.

Let P(F) represents the event that the book is fiction and P(P) represents the event that the book is paperback. We are to find P(F∩P)

P(F∩P) = P(F) x P(P)

From the tree diagram we can see that:

P(F) = 0.45
P(P) = 0.65

Using the values, we get:

P(F∩P) = 0.45 x 0.65 = 0.2925

So, the Probability the someone buys a book that is paperback and fiction is 0.2925.

So, option B gives the correct answer
3 0
3 years ago
An English professor assigns letter grades on a test according to the following scheme. A: Top 15% of scores B: Scores below the
lisabon 2012 [21]

Answer:

59 to 66

Step-by-step explanation:

Mean test scores = u = 74.2

Standard Deviation = \sigma = 9.6

According to the given data, following is the range of grades:

Grade A: 85% to 100%

Grade B: 55% to 85%

Grade C: 19% to 55%

Grade D: 6% to 19%

Grade F: 0% to 6%

So, the grade D will be given to the students from 6% to 19% scores. We can convert these percentages to numerical limits using the z scores. First we need to to identify the corresponding z scores of these limits.

6% to 19% in decimal form would be 0.06 to 0.19. Corresponding z score for  0.06 is -1.56 and that for 0.19 is -0.88 (From the z table)

The formula for z score is:

z=\frac{x-u}{\sigma}

For z = -1.56, we get:

-1.56=\frac{x-74.2}{9.6}\\\\ x = 59

For z = -0.88, we get:

-0.88=\frac{x-74.2}{9.6}\\\\ x = 66

Therefore, a numerical limits for a D grade would be from 59 to 66 (rounded to nearest whole numbers)

7 0
4 years ago
Carnival T charges an entrance fee of $7.00 and $0.50 per ticket for the rides. Carnival Q charges an entree fee of $12.00 and $
FrozenT [24]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Calculation for the tickets that must be purchased for Carnival T and Carnival Q to be the same

Based on the information given let x be the number of ticket to be purchased .

Carnival T entrance fee= $7.00

Ride= $0.50 per ticket

Carnival Q entree fee =12.00

Ride= $0.25 per ticket

Tickets=$7.00 + ($0.50* x) = $12.00 + ($0.25* x)

.25 x = 5.00

Hence:

x=$.25+$5.00

×=$30

Therefore the amount of tickets that must be purchased in order for the total cost at Carnival T and Carnival Q to be the same will be $30

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How many 3 inch cubes will fit in 8 ft container
    9·1 answer
  • Wanda has a DRF of 1.75 and a 6 month basic rate of 750. What is her annual premium?
    8·2 answers
  • Bill lent some money to his two brothers. He wrote down the amounts so he would not forget. The list shows the younger brother w
    8·1 answer
  • If a transformation is performed on a polygon, the original polygon is called what?
    9·2 answers
  • PLZ HELP ME!!!
    7·1 answer
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Question 3<br>Work out...<br>​
    11·2 answers
  • Help with this math problem
    6·1 answer
  • #1: Find the value of X. (GEOMETRY)
    15·1 answer
  • What is next number in pattern 7, 11, 2, 18, -7
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!