1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
3 years ago
8

Jeremy bought a 5-kilogram can of peanuts for $4.50. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Goryan [66]3 years ago
6 0

Answer:

$0.90

Step-by-step explanation:

you would divide it by 5

$4.50/5=$0.90

hope this helps

brainliest?

You might be interested in
Function or not a function?
lukranit [14]
Not a function, because it does not pass the vertical line test.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Length times width is the formula for what quadrilateral?
Zarrin [17]

Answer:

area of rectangle and square

7 0
3 years ago
Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Opt
natita [175]
Option I: 10 candy bars for $6.75 

<span>6.75/10 = 0.68 </span>

<span>Option II: 12 candy bars for $7.25 </span>

<span>7.25 / 12 = 0.60 </span>


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please please
tatyana61 [14]

Answer:

6.91 times 6.91 equals 47.7481

47.7481 times π equals 150.005080183

to the second digit this is

150.01

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help with this problem
snow_tiger [21]
Table a is a function
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the selling price of a comic book with an original price of $3.95 and a 20% markup. please be specific on how the answer is
    6·1 answer
  • Help pls ;-;
    13·2 answers
  • The difference of two numbers, a and b, is 21. The difference of 5 times a and two times b is 18. What are the values of a and b
    13·1 answer
  • Which Best Describes The Solution For G - 6 = 4<br> ÷<br> 2
    5·1 answer
  • 1. What would the polynomial x + 7 – 4x^3 be written as in standard form?
    10·1 answer
  • How do you write 2y=3(-x+5) in standard form ?
    9·1 answer
  • Multiply each polynomial <br> 1.). (x+5)(x+4)<br> 2.). (x-7)(x-4)
    13·1 answer
  • (4/3) to the power of 2 help??
    7·2 answers
  • Find the missing side of right triangle, where c= 13 in and a= 5 in
    7·2 answers
  • The water content of a soil volume is measured four times gravimetrically by oven drying. The mean value of the water content is
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!