If 5.3 pounds of nails cost $16.96 what is the price of one pound of nails?
2 answers:
This is the word formula we can use to solve this problem:
Price of 1 pound of nails = price for ____# of pounds of nails ÷ ___# of pounds of nails
Our number to fill in the ____ is 5.3.
price for 5.3 pounds of nails: $16.96
This means:
price for 1 pound of nails = $16.96 ÷ 5.3
16.96 ÷ 5.3 = 3.2
Therefore 1 pound of nails costs $3.2.
$16.96÷5.3=3.2(naila)-price
You might be interested in
Answer:
4 chairs per table
Step-by-step explanation:
Answer:
maybe lol
Step-by-step explanation:
user and pass?
Answer:
thx m8
Step-by-step explanation:
:)