1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svetlana [45]
3 years ago
15

If 5.3 pounds of nails cost $16.96 what is the price of one pound of nails?

Mathematics
2 answers:
Dennis_Churaev [7]3 years ago
8 0
This is the word formula we can use to solve this problem:

Price of 1 pound of nails = price for ____# of pounds of nails ÷ ___# of pounds of nails

Our number to fill in the ____ is 5.3.

price for 5.3 pounds of nails: $16.96

This means:
price for 1 pound of nails = $16.96 ÷ 5.3

16.96 ÷ 5.3 = 3.2

Therefore 1 pound of nails costs $3.2.



Rom4ik [11]3 years ago
5 0
$16.96÷5.3=3.2(naila)-price
You might be interested in
20 chairs at 5 tables = ? chairs per table
alexandr402 [8]

Answer:

4 chairs per table

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Join z oo m ????????????????
skad [1K]

Answer:

maybe lol

Step-by-step explanation:

user and pass?

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What percentage of each shape is shaded?<br> guys someone help please
Licemer1 [7]

50% is shaded.......
3 0
3 years ago
Points frreeeeeeeeeeeee :)
Gala2k [10]

Answer:

thx m8

Step-by-step explanation:

:)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me<br><br>Given: ∆NEW with NS is an angle bisector
Tatiana [17]

See attached picture:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer this multiple choice question!! will give brainliest :)
    12·1 answer
  • Please help!! will give 15 points !!
    14·1 answer
  • A random sample of 20 items is selected (from a population with an unknown population standard deviation). When computing a conf
    9·1 answer
  • Mrs. Li wants to compare her students’ test scores to the school average. She created a table to help her. Mrs. Li’s Student Tes
    14·3 answers
  • One third of your class of 18 students likes vanilla frozen yogurt. How many students in
    12·2 answers
  • I need help to solve this question(offering 43 points)
    13·1 answer
  • What’s the answer to 7^3x=54
    14·1 answer
  • 4 point
    10·1 answer
  • I will give Brainiest if you are right
    10·2 answers
  • Help me plssssssss :))
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!