1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
15

The cost to produce q items is C(q)=1300+2q2 dollars. Find the marginal cost of producing the 12th item. Interpret your answer i

n terms of costs.
Mathematics
1 answer:
Ad libitum [116K]3 years ago
3 0

Answer: Marginal cost = $46

The cost of production increases by about $46 when one additional unit is produced.

Step-by-step explanation:

Given : The cost to produce q items is C(q)=1300+2q^2 dollars.

C(12)=1300+2(12)^2=1588\\\\ C(11)=1300+2(11)^2=1542

The marginal cost of producing the 12th item= C(12)-C(11)

=1588-1542=46

Interpretation : It means , the cost of production increases by about $46 when one additional unit is produced.

You might be interested in
If Mrs. Kliesch’s Thrive class has 9 students and 6 of the students are girls, what percent of her class is girls?
Lelechka [254]

Answer:

30% of girls in her class

6 0
2 years ago
Help please? This is my homework for today so yea
MrRa [10]
The volume equals length x width x height so multiply all of those with a calculator and you’ll get your answer hope I helped :)
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x-5y=10 ;what is the x intercept, what is the y intercept, what is the slope?
creativ13 [48]
First we put the equation in y = mx + b form where m is ur slope and b is ur y int.

2x - 5y = 10
-5y = -2x + 10
y = 2/5x - 2.......so ur slope is 2/5 and ur y int is (0,-2) <==

to find ur x int, sub in 0 for y and solve for x
2x - 5y = 10
2x - 5(0) = 10
2x = 10
x = 10/2
x = 5......and ur x int is (5,0) <==

another way to find the y int is to sub in 0 for x and solve for y...but u might as well solve it by putting it in y = mx + b form because that way u have ur slope as well.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please help help please please please
AnnZ [28]

Answer:

C. \frac{5}{4}

D. \frac{6}{7}

Step-by-step explanation:

C. 2 -  \frac{12}{16}

= 2 -  \frac{3}{4}

=  \frac{8 - 3}{4}

=  \frac{5}{4}

D. \frac{20}{22}  \times  \frac{33}{35}

=  \frac{10}{11}  \times  \frac{33}{35}

= 10 \times  \frac{3}{35}

= 2 \times  \frac{3}{7}

=  \frac{6}{7}

3 0
3 years ago
93000000 in standard form
noname [10]
It’s already in standard form: 93,000,000

If we would put it in scientific notation though, it would be: 9.3 x10 ^7 (to the power of 7)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the polynomial 16x2 – 1.
    5·2 answers
  • Write 7\8 as a decimal and as a percent
    12·1 answer
  • Can someone explain it to me?
    9·1 answer
  • Plastic cups come in packages of twenty-four and straws come in packages of twenty. What's the smallest number of each that coul
    6·2 answers
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-8, -6)(−8,−6) and (-18, 6) ?(−18,6)? Write your answer in simples
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that goes through the Orgin (4.8)
    7·1 answer
  • Jim is building a model airplane.the scale is 1 in 40 ft the actual wingspan of the plane is 211 feet.how long will wings of the
    9·1 answer
  • Ajar has 20 marvels three green 12 blue five real what is the probability of randomly choosing a red and then a green marble
    6·1 answer
  • At a sale, coats were sold for $104 each. If the coats originally cost $160 each, what
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!